مشاور امور خارجه نخست وزیر پاکستان اعلام کرد: گفتگوهای صلح افغانستان یکماه دیگر از سر گرفته می شود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «جمهور»، «سرتاج عزیز» مشاور امور خارجه نخست وزیر پاکستان اعلام کرده است: تا یک ماه دیگر روند گفتگوهای صلح افغانستان از سر گرفته خواهد شد.

سرتاج عزیز روز گذشته در دیدار با «سیدحسین عالمی بلخی» وزیر امور مهاجرین افغانستان در اسلام آباد این موضوع را بیان کرده است.

بلخی در نشست خبری مشترک با «عبدالقادر بلوچ» وزیر امور سرحدات و مناطق مرزی پاکستان گفته است که سرتاج عزیز به وی در مورد آغاز دوباره گفتگوها اطمینان داده است.

به گفته‌ بلخی؛ سرتاج عزیز اطمینان داده که گفتگوهای صلح یک ماه دیگر دوباره از سرگرفته خواهد شد.

عالمی بلخی اخیراً و در پی انتشار گزارشی از مشکلات مهاجرین افغان در پاکستان از جمله اخراجهای اجباری، آزار و اذیت پلیس پاکستان و دیگر موارد به اسلام‌آباد سفر کرده است.

عبدالقادر بلوچ نیز به عالمی بلخی گفته است که به شکایتهای مهاجران افغان در مراحل مختلف رسیدگی خواهد شد.

وی افزوده است: بیشتر مهاجران افغان که ثبت نام نشده ‌اند با مشکلاتی روبرو هستند و تا ماه آینده بیش از یک و نیم میلیون مهاجر افغان ثبت نام می‌ شوند.

لازم به ذکر است چهار دور از نشست های مقدماتی مذاکرات صلح افغانستان در کابل و اسلام آباد با مشارکت کشورهای افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا برگزار شد. در چهارمین دور از این نشستها قرار بود مذاکرات صلح افغانستان با مشارکت گروه طالبان در اسلام آباد برگزار شود.

اما دفتر طالبان در قطر طی بیانیه ای با اعلام شروطی از جمله خروج نیروهای ناتو از افغانستان، آزاد شدن زندانیان طالبان از زندانهای افغانستان و خارج شدن نام این گروه از لیست سیاه سازمان ملل از پیوستن به مذاکرات صلح کنارگیری کرد و این مذاکرات به حالت تعلیق درآمد.