معاونان وزارت امور خارجه افغانستان و ترکمنتستان در راستای برگزاری کنفرانس منطقه ای تاپی در هرات با هم دیدار کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از نشریه «افغانستان رو»، معاونان وزارت امور خارجه افغانستان و ترکمنتستان جهت برگزاری کنفرانس منطقه ای پروژه گاز رسانی «تاپی» در ولایت هرات دیدار کردند.

«جیلانی فرهاد» سخنگوی والی هرات گفت: در این نشست که با حضور «محمد آصف رحیمی» والی هرات برگزار شد، معاونان وزارت‌ خارجه ترکمنستان و افغانستان بر افزایش سطح تلاش‌ها به منظور تسریع روند اجرای پروژه تاپی تاکید کردند.

وی در ادامه افزود: در حالی‌که اداره محلی در نظر دارد فردا کنفرانس منطقه ای را به منظور تبیین اهمیت و نقش تاپی در توسعه‌ منطقه برگزار نماید، معاونان وزارت‌ خارجه افغانستان و ترکمنستان از این نشست مهم استقبال کردند.

سخنگوی والی هرات در ادامه تصریح کرد: والی هرات در این نشست دو جانبه از حمایت این ولایت و استفاده از تمام توان و امکانات جهت فراهم ساختن بستر مناسب جهت راه اندازی پروژه تاپی خبر داد.

به گفته‌ سخنگوی والی هرات مردم این ولایت علاقه‌ مندی خود را بخاطر همکاری جهت اجرای این طرح و کمک به تامین امنیت اعلام کرده‌اند.

لازم به ذکر است که پروژه تاپی که گاز ترکمنستان را از طریق تاجیکستان به افغانستان و پاکستان انتقال می دهد یکی از بزرگترین طرح های اقتصادی منطقه ای و جهانی است که سال گذشته قرارداد آن بین این کشورها به امضا رسید.

ولایت هرات نخستین ولایت افغانستان است که پروژه تاپی در آن راه اندازی و از طریق این ولایت به سمت ولایات جنوبی افغانستان و پاکستان می‌ رود.

نخستین کنفرانس منطقه ای «اهمیت و نقش پروژه تاپی» قرار است فردا در شهر هرات برگزار شود.