وزیر خارجه روسیه در سخنانی اعلام کرد که با وجود اینکه برخی از معارضان حضور خود را در مذاکرات ژنو به حالت تعلیق درآورده اند، این مذاکرات ادامه می یابد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه روسیا الیوم، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه طی سخنانی در کنفرانسی مطبوعاتی اظهار داشت: با وجود اینکه برخی از معارضان حضور خود را در مذاکرات ژنو به حالت تعلیق در آورده اند، این مذاکرات ادامه می یابد.

بر اساس این گزارش لاوروف در ادامه سخنان خود در همین راستا تصریح کرد: تحقق پیشرفت نیازمند مشارکت تمامی طرف های مربوطه است و ترکیه تاثیر زیادی بر روی هیأت معارضان سوری دارد. همچنین اگر یکی از هیأت های معارضان، ژنو را به صورت موقت ترک نمی کرد، وضعیت مذاکرات بسیار بهتر می بود.

وزیر خارجه روسیه همچنین تصریح کرد: مسکو تمایل دارد که روند نگارش قانون اساسی جدید سوریه پیش از آگوست آینده به پایان رسد. شورای امنیت نیز مدت ۶ ماه را به عنوان مدت زمان حدودی برای نگارش قانون اساسی مشخص کرده است.

وی در رابطه با توافق با آمریکا بر سر معارضان در حلب نیز عنوان کرد: واشنگتن توافق نامه در خصوص خروج معارضان مسلح از منطقه حلب را که با مسکو امضا کرده، اجرا نمی کند تا از این طریق امکان هدف قرار دادن تروریست ها در این مکان فراهم گردد.

لاوروف در همین راستا تصریح کرد: روسیه با آمریکا توافق کرده است که واشنگتن از نفوذ خود میان «معارضین خوب» حاضر در نزدیکی حلب استفاده کند تا با خروج آنها از این منطقه، هیچ کسی مانع از انهدام گروه تروریستی جبهه النصره نگردد اما کاخ سفید به این قول خود عمل نکرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر مسکو مشغول به جمع آوری اطلاعات در خصوص همکاری جبهه النصره با گروه هایی که پایبندی خود را به آتش بس اعلام کرده اند، می باشد تا با ارائه ان به شوای امنیت، لیست گروه های تروریستی را به صورت دقیق تکمیل کند. همچنین گروه هایی که با داعش و جبهه النصره همکاری می کنند، شامل آتش بس سوریه نمی باشند.

لاوروف در رابطه با طرح اخیر آمریکا مبنی بر تقسیم سوریه به مناطق نفوذ را طرحی سطحی توصیف کرد و گفت: مبارزه با تروریسم همچنان مهم ترین موضوع است.

وزیر خارجه روسیه در ادامه اظهار داشت: مسکو و واشنگتن در رابطه با سازوکار نظارت بر آتش بس در سوریه توافق کرده اند و فرماندهان روسی در پایگاه حمیم به صورت مستمر با فرماندهان نظامی آمریکایی در ارتباط هستند که این امر موجب پیشبرد ماموریت های میدانی می گردد.

لاوروف در ادامه از واشنگتن خواست که برای راضی نگهداشتن برخی از متحدان منطقه ای خود همکاری نظامی با روسیه را تکذیب نکند و افزود: آنها می گویند که تمامی ارتباطات به جلوگیری از وقوع حوادث منحصر می شود.

وی در همین راستا تصریح کرد: شاید کاخ سفید از همکاری با روسیه خجالت می کشد؛ این موضوع خجالت ندارد. زیرا ۲ کشور در مبارزه با تروریسم همکاری می کنند. همچنین سوالاتی در رابطه با اقدامات ائتلاف بین المللی ضدداعش علیه جبهه النصره مطرح است که به آمریکایی ها ارائه کردیم.