رئیس قوه قضاییه با اشاره به حکم دیوان‌ عالی آمریکا در دستبرد به اموال ایران گفت: «آمریکایی‌ها دست دوستی دراز می‌کنند و در عین حال از پشت خنجر می‌زنند؛ نباید از خنده‌ها و خوش‌وبش‌های آمریکایی‌ ها گول خورد».

به گزارش پرس شیعه به نقل از روابط عمومی قوه‌ قضاییه، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم رعایت هنجارهای دینی و اخلاقی در جامعه خواستار انجام وظایف قانونی از سوی ضابطان قضایی در این زمینه شد و گفت: اصل برخورد با هنجارشکنی‌های اخلاقی و دینی کاملاً پذیرفته شده و قانونی است و در این راه البته رعایت حقوق دیگران نیز ضروری است.

آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به فضائل و برکات ماه رجب و امیدواری مؤمنان و اهل دعا به پذیرفته شدن دعاها در این ماه شریف، به برگزاری مراسم اعتکاف در سراسر کشور نیز اشاره کرد و گفت: اعتکاف فرصت بسیار مغتنمی برای خلوت با خداوند متعال است و بحمدالله هر سال باشکوه‌تر از گذشته برگزار می‌شود و جوان‌های بسیاری را می‌بینیم که در این مراسم معنوی طعم و لذت سخن گفتن با خدا را تجربه می‌کنند.

رئیس قوه‌قضاییه با اعلام اینکه «مراسم اعتکاف تبدیل به پدیده‌ای مهم در کشور شده است»، افزود: در زمانه‌ای که عوامل و ابزار غفلت از در و دیوار می‌بارد گرایش به معنویات و حضور چشمگیر جوانان ما در مراسم اعتکاف نعمت بزرگی است که باید قدر آن را دانست.

وی با یادآوری تلاش غربی‌ها به‌ویژه از طریق رسانه‌های خود برای سلطه فرهنگی بر دنیا و گسترش نگاه مادی و غفلت از معنویات، اضافه کرد: غربی‌ها سال‌ها و بلکه قرن‌ها به‌دنبال تثبیت سلطه فرهنگی خود بر دنیا بوده‌اند و این مسئله در تمام مسایل فرهنگی به‌ویژه فیلم‌ها، داستان‌ها و رمان‌های آنها کاملاً مشهود است.

آملی لاریجانی بی‌توجهی رسانه‌های غربی به مراسم اعتکاف و گردهمایی معنوی جوانان کشورمان در مساجد را تلاشی برای فراگیر نشدن این پدیده مهم توصیف کرد و گفت: حادثه عجیب این است که رسانه‌های غربی که مسائل به‌مراتب کوچک‌تر و کم‌اهمیت‌‌تر در نقاط مختلف دنیا را در ابعاد وسیع به دنیا مخابره می‌کنند؛ توجهی به موضوع اعتکاف ندارند.

رئیس دستگاه قضا از مسئولان و متولیان فرهنگی کشور خواست برنامه‌ریزی مناسبی برای راه‌های انعکاس مطلوب و مؤثرتر مراسم اعتکاف پیدا کنند و در عین حال به‌دنبال یافتن مصادیق و نمونه‌های دیگری از مراسم دارای مضامین دینی و معنوی باشند که بتواند در سیر معنوی همه و خصوصاً جوانان مؤثر باشد و طعم محبت و عبودیت حق را به همه بچشاند.

آملی لاریجانی تصریح کرد: در مقابل تلاش رسانه‌های غربی در گسترش سلطه فرهنگی خود و بی‌توجهی به امور معنوی ما هم باید طرح‌های مناسبی برای تجلیات معنوی کشورمان بیابیم و برنامه‌ریزان فرهنگی کشور باید به‌دنبال این باشند که چگونه می‌شود مسائل و مراسم با رنگ و بوی دینی را در جامعه گسترش داد و از آن حمایت کرد.

رئیس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت سالروز حادثه طبس گفت: در جریان حادثه عظیم طبس آمریکایی‌ها از قدرت الهی و امدادهای غیبی خداوند غافل بودند و نمی‌دانستند که همه چیز در ید قدرت الهی است.

آملی لاریجانی امدادهای غیبی خداوند را نتیجه تقوای الهی، ایمان و یقین به قدرت لایزال الهی دانست و گفت: تنها راه بهره‌مندی از الطاف الهی و امدادهای او تقوی و توکل به حق متعال است.

وی با توجه به سخن امام خمینی (رحمه الله علیه) که فرموده بود شن‌های روان طبس مأموران الهی بودند،گفت امام (رحمه الله علیه) از هر حادثه و پدیده‌ای برای روشن ساختن ابعاد قدرت الهی و توحید حق استفاده می‌کردند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود با محکوم کردن احکام دیوان عالی آمریکا که نوعی دستبرد آمریکایی‌ها به اموال جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود، اظهار کرد: آمریکایی‌ها توسط دیوان عالی خود حکم مفتضحانه‌ای صادر کردند و بدون هیچ دلیلی حادثه‌ای را که سی سال پیش در کشوری که خود اشغال کرده بودند، رخ داده، به ایران ربط داده‌اند در حالی که باید پرسید این پرونده چه ربطی به ایران دارد جز اینکه شما بخواهید قدرت‌نمایی کنید و البته آمریکایی‌ها بدانند دولت و ملت ایران تسلیم این قدرت‌نمایی‌ها نخواهند شد.

رئیس قوه قضاییه طرح چنین مسائلی را مخالف روح برجام دانست و با انتقاد از اینکه «آمریکایی‌ها دست دوستی دراز می‌کنند و در عین حال از پشت خنجر می‌زنند» تأکید کرد: دولت محترم و وزارت امور خارجه باید با قدرت و صلابت در مقابل چنین حرکاتی بایستند.

آملی لاریجانی با هشدار نسبت به اینکه «نباید از خنده‌ها و خوش‌وبش‌های آمریکایی‌ها گول خورد» افزود: همه باید در مقابل اقدامات و تحرکات آمریکا به‌هوش باشیم و قوه قضاییه نیز در این راه هر امکان و قدرتی داشته باشد در کمک به دولت دریغ نخواهد کرد.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم رعایت هنجارهای اخلاقی و دینی گفت: این هنجارها حتی اگر شکل قانونی نیز به خود نگرفته باشند واجب‌الرعایه هستند و در صورت قانونی شدن آنها، لزوم رعایتشان واضح‌‌تر است. متأسفانه برخی افراد بر اثر غفلت و اشتباه و تحریک برخی رسانه‌ها در مسیر هنجارشکنی قرار می‌گیرند و دولت، نیروی انتظامی، قوه قضاییه و همه نهادهای مرتبط باید برخورد قانونی با این هنجارشکنان را در دستور کار قرار دهند.

آملی لاریجانی با تصریح بر اینکه «البته در برخورد با هنجارشکنی‌ها نباید مرتکب هنجارشکنی و منکر دیگری شد» افزود: همان‌طور که نباید به‌بهانه تعدی به حقوق اشخاص، اجرای حدود و احکام الهی و امر به معروف و نهی از منکر را زیر سؤال برد؛ ضابطان قضایی نیز در انجام وظایف موظف به رعایت قانون هستند و مقابله با هنجارشکنی‌ها نباید با تعدی به حقوق شهروندان توأم شود.

رئیس قوه قضاییه با ابراز اینکه مقابله با هنجارشکنی‌هایی مانند «بدحجابی» «بی‌حجابی» و «رفتارهای غیراخلاقی» قانون مشخص و مدون دارد، گفت: تمام کسانی که بر اثر غفلت یا اشتباه مرتکب هنجارشکنی می‌شوند باید بدانند که رعایت حقوق دیگران الزامی است و حتی اگر اعتقاد شخصی به قانونی ندارند باید آن را رعایت کنند؛ بدحجابی و بی‌حجابی جرم است و مجازات آن در قانون معین شده است.

رئیس دستگاه قضا با اعلام اینکه «نیروی انتظامی در اصل مقابله با هنجارشکنی‌ها مسیر درستی را انتخاب کرده است و همه باید در انجام وظایف قانونی به آن کمک کنند» تصریح کرد: اگر برخی طرح‌ها و برنامه‌ها دارای اشکالاتی است باید دلسوزان و متدینان جامعه تذکر دهند که اصلاح شود و البته اصل مقابله با هنجارشکنی‌ها نباید در سایه امور فرعی و عَرَضی قرار گیرد.

این گزارش می‌افزاید در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی طرح کاهش جمعیت کیفری زندانها و از جمله، چگونگی استفاده و بهره‌برداری از فن‌آوری‌های نوین در اداره امور زندانها و زندانیان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.