استاد رشاد با بیان این که عنایات اهل بیت (ع) به هر فردی به تناسب قابلیت اوست، گفت: وقتی کسی مستعد است، می تواند از مواهب خاص امیرالمومنین (ع) و ائمه اطهار (ع) برخوردار شود. ولی وقتی باطن ما گرگ است، قابلیت برخورداری از عنایات علوی را نداریم.

به گزارش پرس شیعه؛ استاد علی اکبر رشاد در جمع اساتید و طلاب حوزه علمیه امام رضا(ع) با بیان این که در کسب مراتب معنوی، باید مرزهای عبادت را جلو ببریم، اظهار داشت: نباید عبادت را در قالب محدودی ببینیم. بلکه همه لحظات ما می تواند به عبادت و معنویت بدل شود. درسی که می خوانیم؛ مطالعه ای که می کنیم؛ مباحثه ای که انجام می دهیم و … اگر قصد قربت داشته باشیم و با اخلاص و انگیزه معنوی حضور انجام دهیم، عبادت به حساب می آید.

رئیس شورای حوزه علمیه تهران افزود: گرچه هیچ زمانی در طول سال و در همه عمر انسان قابل مقایسه با شب قدر نیست و اعمال مشخصی از قبیل نماز، دعا و سایر مناسک دارد، اما با این همه چنین شبی را هم می توان به تعلیم و تعلّم احیا گرفت. همین که انسان با قصد قربت و با این نیّت که مشغول مطالعه و تحقیق پیرامون تعلیمات الهی است؛ شب تا صبح را احیا می دارد مثل آن است که تمام شب را به نماز و دعا گذرانده است.

امیرالمومنین(ع)؛ سرچشمه فیض الهی

وی با تاکید بر توسل به اهل بیت(ع) برای درک علوم و معارف دینی، عنوان داشت: باید ماه رجب را قدر بدانیم و از فیوضات این ایام بهره بگیریم و به حضرت امیر(علیه السلام) متوسل شویم. زیرا همه معارف نزد اوست و باب مدینه ای است که وجود مقدس پیامبر اعظم(ص) است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مرگ مؤمن، رهایی او از محدودیت های دنیوی است، تصریح کرد: ما شیعیان معتقدیم که در وجود ائمه معصومین(علیهم السلام) مرگ و حیات صوری تأثیری ندارد. بلکه دست و بال مومنین بعد از مرگ بازتر می شود، چون از قیود ماده آزاد می شوند.

استاد رشاد افزود: وقتی نفس می خواهد در درون بدن عمل کند و مثلاً جایی را مشاهده کند، چون با ابزار مادی می بیند از موانع مادی نمی تواند عبور کند، اما وقتی آزاد می شود بنا نیست با ابزار مادی ببیند تا مانع مادی جلویش را بگیرد، لذا آزاد است و آن سوی عالم را می بیند و چون با ابزار مادی طی طریق نمی کند، زمان حذف می شود.

وی ادامه داد: راجع به مومن که آزاد از ماده و جسم است، معتقدیم وقتی از این دنیا می رود رها می شود. آن گاه راجع به امیرالمومنین(علیه السلام) چه باید گفت؟؛ لذا این تخیل و توهم که مرگ و حیات معصوم(ع) با هم تفاوت می کند و با مرگ، قدرت ایشان کاسته می شود، حرف خیلی بیراهی است.

راهکار ارتباط عمیق با اهل بیت(ع)

تولیت حوزه علمیه امام رضا(ع) تهران با بیان اینکه داشتن ارتباط عمیق با ائمه اطهار(ع) در گرو تناسب رتبه وجودی هر فرد می باشد، ابراز داشت: اگر ما خیر دنیا و آخرت را می خواهیم، ضرورت دارد با معصوم(ع) ارتباط برقرار کنیم. باید با آن ذات مقدس مواجه شویم، البته نیازمند داشتن استعداد هستیم. آن گونه که سنگ نمی تواند با ما ارتباط برقرار کند. لااقل ما نیز درکی از ارتباط او نداریم.

وی با اشاره به اینکه طبق ظاهر آیات قرآن، سنگ و امثال این اشیاء شعور دارند، گفت: در این زمینه نظریه فلسفی هم داریم. ملاصدرا می گوید «همه نباتات و جمادات شعور دارند». قرآن می فرماید «همه تسبیح گویند و ذکر الهی را می کنند». اما به ظاهر می بینیم که سنگ نمی تواند با ما ارتباط برقرار کند، اما گیاه می تواند. محققان می گویند بعضی گیاهان نسبت به انسان هایی که در اطراف شان زندگی می کنند، عکس العمل دارند. اگر غمگین باشند آنها هم افسرده اند. اگر شاد باشند، گیاهان هم شادند.

گرگ صفتی و دم از امیرالمومنین(ع) زدن!!

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه عنایات اهل بیت(ع) به هر فردی، به تناسب قابلیت اوست، اظهار داشت: به هر حال وقتی کسی مستعد است، می تواند از مواهب خاص و ویژه امیرالمومنین(ع) و ائمه اطهار(ع) برخوردار شود. ولی وقتی باطن ما گرگ است، قابلیت برخورداری از عنایات علوی را نداریم و هرگز نخواهیم توانست با وجود مقدس حضرت ارتباط برقرار کنیم. گرچه ایشان کریم اند و عنایت دارند و به هدایت انسان های درنده خو هم می پردازند.

قرآن و عترت؛ محور اساس حوزه های علمیه

استاد رشاد در پایان با بیان این که فعالیت در عرصه قرآن و عترت باید مورد توجه طلاب قرار گیرد، خاطرنشان کرد: ما به عنوان یک طلبه باید خود را آماده کرده و فکر کنیم برای قرآن که اهل بیت صامت است و اهل بیت که قرآن ناطق اند، چه کار می خواهیم بکنیم؟ تأکید من بر این است که فعالیت در حوزه قرآن و عترت باید محور اساسی در مجموعه حوزه های استان تهران باشد. برنامه ریزی آن هم انجام گرفته، منتهی هنوز تا عمل فاصله داریم.