هیات وزیران عربستان سعودی، طرح اصلاحات اقتصادی گسترده موسوم به «چشم انداز ۲۰۳۰» را که هدف آن کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است، تصویب کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری فرانسه، هیات وزیران عربستان روز دوشنبه با تصویب این طرح، شورای امور اقتصادی و توسعه این کشور به ریاست شاهزاده «محمد بن سلمان » جانشین ولیعهد سعودی را مامور کرد تا مکانیزم ها و سازوکارهای مورد نیاز برای اجرای این چشم انداز را فراهم سازد.
سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی در نشست هیات وزیران اعلام کرد، از همان آغاز که زمام امور را در کشور به دست گرفته به دنبال توسعه فراگیر و به کارگیری امکانات و توانمندی ها برای تحقق آینده بهتر برای کشور و مردم عربستان بوده است.
این طرح درچارچوب گام های اصلاحات اقتصادی عربستان به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت جهان به شمار می رود که می کوشد با توجه به کاهش شدید قیمت نفت، منابع درآمدی خود را با توجه به کاهش شدید قیمت ها متنوع و به روز کند.
این در حالی است که عربستان سعودی درنظر دارد در راستای ترمیم زیربنای اقتصادی خود، پنج درصد از شرکت بزرگ نفتی آرامکو را در بورس این کشور به فروش برساند.
محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان در این باره گفت:‌دولت عربستان در نظر پنج درصد از شرکت عظیم نفتی آرامکو را از طریق سازمان بورس به فروش برساند.
وی بدون اشاره به زمان فروش این مقدار از سهام شرکت نفتی آرامکو، فروش پنج درصد از سهام شرکت نفتی آرامکو را تحولی بزرگ در اقتصاد عربستان دانست.
محمد بن سلمان با اشاره به اینکه عربستان بزرگترین تولید کننده و صادر کننده نفت در جهان محسوب می شود، بر لزوم عدم وابستگی این کشور بر بودجه حاصل از فروش نفت تاکید کرد.
وی گفت:‌ ما باید بتوانیم از سال ۲۰۲۰ به بعد بدون نفت بتوانیم زندگی کنیم. تصمیم دولت عربستان مبنی بر فروش بخشی از شرکت نفتی آرامکو در بورس این کشورٰ در راستای نقشه راهی طراحی شده است که وابستگی ریاض را به بودجه ناشی از فروش نفت کاهش خواهد داد.
بر اساس این گزارش، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان که در شرف تاسیس قرار است بازارگردان سهام شرکت آرامکو باشد.
بر اساس گفته های جانشین ولیعهد عربستان،یکی از اهداف دولت عربستان کاهش وابستگی خود به بودجه نفتی است و با افزایش حجم صندوق سرمایه‌گذاری عمومی از یکصد میلیارد دلار به حدود دو هزار میلیارد دلار به این هدف دست یابد.
عربستان پیش‌تر اعلام کرده بود که قصد دارد بخش قابل توجهی از سهام شرکت ملی نفت آرامکو را به فروش برساند تا پول حاصل از این فروش را به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی منتقل کند.