نماینده ویژه سازمان ملل تاکید کرد حل بحران این کشور توسط یمنی ها و بر سر میز مذاکره انجام خواهد شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از سبا، «اسماعیل ولد الشیخ» نماینده سازمان ملل در یمن با بیان اینکه حل بحران یمن توسط یمنی ها و بر سر میز مذاکره انجام خواهد شد از عدم وجود دستور کار مشخص ذر مذاکرات کویت خبر داد.

فرستاده سازمان ملل در امور یمن پس از پایان گفتگوهای روز سه شنبه گفت: من ایمان دارم که حل بحران، یمنی-یمنی خواهد بود و هیچ دستور کار مشخصی برای این مذاکرات وجود ندارد و تنها راهکار این موضوع بر سر میز مذاکره انجام خواهد شد.

ولد الشیخ با بیان اینکه تثبیت آتش بس نیازمند روندی طولانی و دشوار است، افزود: ما نقض آتش بس در یمن بویژه در تعز و الجوف را محکوم می کنیم. موارد زیادی از نقض آتش بس در تعز روی داده است. ما می دانیم که تثبیت آتش بس به زمان و حسن نیت تمام طرف ها نیاز دارد.

وی تصریح کرد: در روزهای گذشته رایزنی های زیادی با طرف های مذاکره داشتیم که شامل گفتگوهای دو جانبه، رایزنی رؤسای هیات های مذاکره کننده و جلسات عمومی بود. امروز نشستی داشتیم که بسیار خوب برگزار شد و نشان داد که طرف های گفتگو خواهان حل سیاسی جامع بحران و ورود به موضوعات دستور کار توافقی هستند.

ولد الشیخ همچنین افزود که طرحی کلی شامل ابعاد امنیتی، اقتصادی و سیاسی برای مرحله بعدی را به طرف های گفتگو ارائه کرده است که بر اساس قطعنامه شورای امنیت و توافقات صورت گرفته در وین تنظیم شده است.

وی با اعلام اینکه وقت آن رسیده است یمنی ها زبان عقلانیت و صلح را در پیش گیرند، گفت: وقت آن رسیده است که طرف های مختلف نزاع به فریاد یمنی ها که خواهان امنیت و ثبات هستند و صدای جوانانی که می گویند بدون صلح به یمن بازنگردید گوش فرا دهند و من می گویم که بدون دستیابی به صلح به یمن بازنخواهیم گشت.

لازم به ذکر است که مذاکرات صلح یمن از ۲۱ آوریل با چند روز تاخیر در کویت آغاز شده اما در سایه تداوم حملات هوایی و نقض آتش بس از سوی سعودی ها، در خصوص نتیجه‌ بخش بودن آن تردیدهای جدی وجود دارد.