نخست وزیران کانادا و انگلستان در گفتگویی تلفنی از ضرورت قانع کردن متحدان خود به عدم پرداخت پول به گروه های تروریستی خبر دادند که از گروگانگیری به عنوان ابزار کسب درآمد استفاده می کنند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از بی بی سی، «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا، از تصمیم مشترک دولت های اوتاوا و لندن برای اعمال فشار بر دیگر متحدان خود در خصوص موضع گیری علیه باج دهی به تروریست هایی خبر داد که از گروگانگیری به عنوان ابزاری برای کسب درآمد مالی استفاده می کنند.

وی به دنبال انتشار خبر قتل یکی از اتباع کانادایی که چندی پیش از سوی تروریست های «ابوسیاف» به گروگان گرفته شده بود اعلام کرد: کانادا در هیچ زمانی از طریق واسطه یا به طور مستقیم به تروریست ها باج نداده و نخواهد داد.

ترودو ادامه داد: من و «دیوید کامرون» همتای انگلیسی ام به توافق رسیده ایم که باج دهی به تروریست ها اقدام اشتباهی است.

در روز دوشنبه، «جان ریدسدل» ۶۸ ساله از سوی تروریست های ابوسیاف که در فیلیپین مستقر هستند، به قتل رسید. وی در ماه سپتامبر سال میلادی گذشته (۲۰۱۵) به همراه سه نفر دیگر به اسارت این گروه درآمده بود.

به گفته ترودو، پولی که از آزاد سازی گروگان ها نصیب تروریست ها می شود صرف عملیات های نظامی آنها شده و امنیت کشورهای دیگر را به مخاطره می اندازد.

در همین راستا، وی و کامرون در گفتگوی تلفنی که با یکدیگر داشتند به توافق رسیدند تا این مسئله را با دوستان و متحدان خود درمیان گذاشته و آنها را با خود متفق القول کنند.

ترودو در نهایت گفت: باید به تروریست ها بفهمانیم که نمی توانند به تامین هزینه جرایم و خشونت های خود از راه گروگانگیری افراد بیگناه ادامه دهند.