بیش از ۷ هزار زائر و گردشگر خارجی مسلمان و غیر مسلمان در فروردین ماه ۹۵ با حضور در حرم مطهر حضرت معصومه (س) به زیارت و بازدید از اماکن تاریخی این مکان مقدس پرداختند.

به گزارش پرس شیعه؛ کمال ثریا اردکانی با اعلام آمار ۷ هزار و ۲۵۹ نفری زائران غیر مسلمان و گردشگران خارجی که در فروردین به حرم مطهر آمده اند، اظهار داشت: این تعداد تنها مربوط به کسانی است که از خدمات اداره زائران غیر ایرانی بهره برده اند در حالی که افراد زیادی از زائران مسلمان به حرم می آیند و با مدیران کاروان خود و یا انفرادی در حرم مطهر بانوی کرامت به زیارت می پردازند.
رییس اداره زائران غیرایرانی حرم مطهر در رابطه با ترکیب این آمار گفت: تعداد کل گردشگرانی که با حضور کارشناسان حرم مطهر به بازدید از اماکن تاریخی و مذهبی حرم مطهر ۱۶۹۵ نفر در فروردین ماه ۹۵ بود که از این تعداد ۷۷۸ نفر از مردان و ۹۱۷ نفر را بانوان تشکیل می دادند که در قالب ۲۷۸ گروه به ایران و قم آمده اند.
اردکانی در مورد زائران مراجعه کننده غیر ایرانی در فروردین ماه نیز گفت: در بخش عربی ۱۹۷۶ نفر و در بخش آذری ۱۸۲۸ نفر و در بخش اردو ۱۷۶۰ نفر در جلساتی که کارشناسان ما دارند درحرم مطهر حضور یافتند.
وی با اشاره برگزاری تور های حرم شناسی برای زائران و گردشگران خارجی تصریح کرد: ۹۱ تور حرم شناسی با حضور کارشناسان خبره این بخش به همراه بازدید از موزه و سایر برنامه های این تور برای زائران و گردشگران خارجی در نظر گرفته شد.
اردکانی همچنین به تشریح اتفاقات مربوط به حضور یک نمونه از این گردشگران پرداخت و گفت: دکتر لوئیز(تازه مسلمان شده لوکزامبورگی) پس از حضور در حرم مطهر دست خطی را به یادگار در دفتر زائران غیر ایرانی گذاشت که بسیار زیباست.
وی ادامه داد: این زائر لوکزامبورگی که نامش را علی عبدالحسین تغییر داده است خط زیبایی دارد.