وزیر خارجه روسیه که در پکن به سر می برد، طی سخنانی اظهار داشت: در صورت تقسیم تروریست ها به افراطی و میانه رو یا خوب و بد، امکان مبارزه کارآمد با آنها وجود ندارد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه روسیا الیوم، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه طی سخنانی در کنفرانس همکاری در آسیا که در پکن پایتخت چین برگزار می گردد، در خصوص مذاکرات سوریه اظهار داشت: تلاش هایی که برای هشدار دادن در مذاکرات سوری-سوری صورت می گیرد، پذیرفته نیست.

بر اساس این گزارش لاوروف در ادامه سخنان خود در همین زمینه تصریح کرد: تلاش برخی از معارضان و حامیان خارجی آنها در ارسال هشدار قابل پذیرش نیست و باید فورا متوقف گردد.

وزیر خارجه روسیه همچنین عنوان کرد: اگر تروریست ها به افراطی و میانه رو تقسیم شوند، نمی توان به صورت موثر با آنها مبارزه کرد. روسیه به مبارزه با همه نوع تروریسم پایبند است اما اگر همگان در این امر متحد نشوند، امکان غلبه بر آن وجود ندارد.

وی در همین راستا تصریح کرد: در صورت تقسیم تروریست ها به افراطی و میانه رو یا خوب و بد، امکان مبارزه کارآمد با آنها وجود ندارد؛ مخصوصا اگر تلاش ها در تقسیم تروریست ها برای تسلط بر آنها به منظور تحقق اهداف سیاسی انجام شود.

لاوروف در ادامه گفت: باید به تلاش ها در راستای نابودی تروریست های خارجی اهتمام ویژه ای داشت و راه های تغذیه تروریست ها از جمله قاچاق مواد مخدر، مواد طبیعی و میراث فرهنگی را مسدود کرد. ما درخواست می کنیم که با به کارگیری سازوکارهای موجود، بر کشورهایی که قطعنامه های شورای امنیت در خصوص مسدود کردن راه های سرمایه گذاری و تغذیه داعش را اجرا نمی کنند، فشار وارد آید.

وی همچنین ضمن دعوت به فراهم کردن شرایط برای گفتگوی سوری-سوری به صورت مستقیم و ثابت، اظهار داشت: در سپتامبر ۲۰۱۵ بنابه درخواست دولت قانونی سوریه، یگان هایی از نیروی هوایی خود را به این کشور اعزام کردیم تا برای آزادسازی اراضی این کشور از دست تروریست ها به آنها کمک کنیم.

لاوروف در ادامه تاکید کرد که بر اساس قطعنامه های شورای امنیت حزب دموکراتیک کُردی نیز باید در مذاکرات سوریه در ژنو شرکت کند. وی همچنین نسبت به گسترش نفوذ داعش در افغانستان نیز هشدار داد.

این نشست که تمرکزش بر بررسی راهکارهای توسعه و امنیت در آسیا است، با سخنان «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در پکن آغاز به کار کرد.