مقامات آمریکا و پاکستان از حضور روسیه در مذاکرات صلح افغانستان حمایت کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «افق»، بعد از شکست مذاکرات چهار جانبه صلح افغانستان مقامات کشورهای آمریکا و پاکستان از مشارکت روسیه در مذا;رات صلح افغانستان حمایت کردند.

از سویی دیگر «خواجه آصف» وزیر دفاع پاکستان که این روزها برای شرکت در پنجمین کنفرانس امنیت بین المللی به مسکو سفر کرده است اعلام کرده است: اسلام آباد از مشارکت روسیه در مذاکرات صلح افغانستان حمایت می کند و خواستار برقراری صلح و ثبات در افغانستان است.

یک مقام آمریکایی در گفتگو با اینترفاکس گفته است: آمریکا از روسیه و تمام کشورهایی که برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان و منطقه نقشی مثبت دارند برای برقراری صلح در افغانستان دعوت به همکاری می کند.

این مقام آمریکایی که به نامش اشاره ای نشده است در حالی از استقبال آمریکا برای مشارکت روسیه در مسایل سیاسی افغانستان حمایت کرده که «ضمیر کابلوف» نماینده روسیه در امور افغانستان اعلام کرده کشورش حاضر است در گفتگوهای صلح افغانستان شرکت کند.

آقای کابلوف گفته است: اگر منافع تمام طرفهای شرکت کننده از جمله افغانستان مورد احترام قرار گیرد، روسیه آماده است تا به مذاکرات صلح بپیوندد.

نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان به اینتر فاکس گفته است: روسیه مذاکرات چهار جانبه فعلی را ناکارآمد می‌داند و بر این باور است که مسکو در صدد است با ساختاری جدید مذاکرات صلح افغانستان ادامه یابد.

لازم به ذکر است «حامد کرزای» رئیس جمهور پیشین افغانستان پیشتر از تشکیل گروه جدیدی موسوم به گروه «۱+۶» با مشارکت ایران، هند و روسیه سخن گفته بود و احتمال می رود که این گروه به منظور حل مسئله افغانستان بزودی کار خود را آغاز نماید.

چهار دور از نشست های مقدماتی صلح افغانستان با مشارکت افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا در اسلام آباد و کابل انجام شد اما این نشست ها نتوانست راهکاری برای مسئله تروریسم در افغانستان بیابد و سرانجام با شکست مواجه شد.