سازمانهای مدافع حقوق بشر با انتشار گزارشی تاکید کردند که مخالفان عبدالفتاح سیسی رییس جمهور مصر از طریق صحنه سازی اعدام با طناب دار و شوک الکتریکی در آب مورد شکنجه قرار می گیرند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روزنامه تایمز انگلیس، سازمانهای مدافع حقوق بشر در گزارش خود در توصیف وضعیت زندانهای مصر افزودند: زندان ها هم اکنون در مقایسه با دوران ریاست جمهوری حسنی مبارک که در سال ۲۰۱۱ میلادی سرنگون شد، وضعیت بدتر و اسفناک تری یافته است.

ابراهیم حلاوه زندانی آزاد شده در مصر در مصاحبه با سازمان حقوق بشری “ریبریف” در مورد شرایط نگهداری خود در زندان وادی نطرون و شکنجه های صورت گرفته اظهار داشت: من به همراه سایر بازداشت شدگان بطور مستمر مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار می گرفتم و حتی مجبور بودیم برای تامین پروتئین موردنیاز خود از حشرات استفاده کنیم.

حلاوه توضیح داد که در زندان مورد تعرض و اهانت قرار گرفته و او را با زنجیرهای آهنین کتک زده اند.

روزنامه تایمز نوشت: “سیسی پس از کودتای نظامی در سال ۲۰۱۳ و به دست گرفتن قدرت، سرکوب خشونت آمیزی را در پیش گرفت که طی آن دهها هزار نفر از کسانی که آنها را مخالف خود تصور می کرد، بازداشت کرده و صدها تن از آنان را به قتل رساند”.

تعداد زندانیان در زندان های مصر به طور علنی مشخص نیست اما وزارت خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که شمار آنان ۶۲ هزار نفر است.

گفته می شود شمار آنان هم اکنون بسیار بیش از اینها است زیرا به گفته زندانیان سابق و خانواده هایشان، دولت سیسی شیوه بازداشت و نگهداری مخالفان در زندان های محرمانه را در پیش گرفته است.