قم – رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به جایگاه اجتماعی روحانیت شیعه، گفت: حوزه‌های علمیه در گذشته ملجأ و پناه مردم بود و مردمی بودن، از مؤلفه‌های حوزه مطلوب است.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام احمد واعظی در مراسم اولین سالگرد رحلت حجت الاسلام سید موسی میرمدرس و رونمایی از آخرین اثر علمی آن مرحوم که با حضور مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور و تعدادی پژوهشگران ظهر پنج‌شنبه در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: برای اینکه بدانیم مولفه‌های انقلاب اسلامی چیست لازم است بحث‌های مفهومی نسبت به حوزه انقلاب شود و این به نشست‌ها و بحث‌های کار‌شناسی بسیاری نیاز دارد.

وی با بیان اینکه حوزه انقلابی و طلبه و روحانی انقلابی بودن دارای مولفه‌هایی است، عنوان داشت: علمیت، اجتهاد و تقوا و اخلاق مداری و معنویت گرایی مؤلفه‌هایی هستند که برای همه قابل قبول است اما انقلابی بودن موردی است که برخی آن را مؤلفه حوزه مطلوب نمی‌دانند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ابراز داشت: امام راحل انقلابی بودن را عملیاتی کردند و اگر این مورد نباشد حوزه ناقص است.

وی با بیان اینکه انقلابی بودن دارای دو وجه معرفتی و بینشی و رفتاری و عملکردی دارد،‌ گفت: یکی از ارکان نگاه معرفتی قائل شدن و پیوند ذاتی اسلام و سیاست و نه پیوند تاریخی است.

کاستن آلام مردم توسط حوزویان یکی از مولفه‌های حوزه مطلوب است

حجت الاسلام واعظی با بیان اینکه حوزه علمیه باید خدوم مردم باشد، تصریح کرد: حوزه‌های علمیه در گذشته ملجأ و پناه مردم بود و این مردمی بودن حوزه و ملجأ و پناه بودن و کاستن آلام مردم یکی از مؤلفه‌های حوزه مطلوب است.

وی با بیان اینکه روحانیت شیعه از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار است، افزود: یکایک روحانیون باید آگاه سیاسی باشند و نه اینکه فعال سیاسی. اگر کسی نیز بخواهد می‌تواند فعال سیاسی باشد اما باید در کنار آن اخلاق مدار باشد.

روحانیت نباید ذائقه سیاسی مردم را منحرف کنند

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم عنوان داشت: روحانیت و حوزه متکفل رشد و فرهنگ سیاسی جامعه و ارزش‌های انقلاب اسلامی و حفظ آن هستند و همچنین وظیفه مراقبت از احزاب سیاسی را دارد و نباید ذائقه سیاسی مردم را کج و منحرف کند.