آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در حاشیه اولین کنفرانس بین‌المللی وحدت در سوریه با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پرس شیعه، آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در حاشیه اولین کنفرانس بین‌المللی وحدت در سوریه با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفتگو کرد.

در آغاز نشست بشار اسد ضمن خوش  آمد گویی به هیئت مجمع تقریب  و سایر هیئت های شرکت کننده در نخستین اجلاس وحدت امت اسلامی که برای نخستین بار در سوریه برگزار شد
اظهار داشت: مطالبی که رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره اینجانب فرموده اند موجب افتخار من است.

بشار اسد ضمن تشکر از حضور علما و نخبگان در این کشور و با اشاره به شرایط حساس کنونی که سوریه مورد تهاجم استکبار قرار دارد  این حضور را نشانه حمایت ملت‌های مسلمان از محور مقاومت و خصوصا کشور سوریه می‌داند.

رئیس جمهور سوریه گفت: ما در سوریه به نقش علما و وحدت مسلمین در این شرایط حساس باور داریم و نقش سازنده ی عالمان دینی مانند سایه‌ای بر سر ملت‌های مسلمان است.

وی عنوان کرد: اینکه رهبر انقلاب اسلامی ایران مرا با آن اوصاف مورد لطف قرار دادند  موجب افتخار من است.

رئیس جمهور سوریه درپایان از علماء خواستند مبانی عقلی وحدت و مقاومت را مورد بررسی قرار دهند و ویروس تکفیر را شناسایی کرده و پادزهر آن را ارائه دهند.

پس از سخنان رئیس جمهور سوریه، آیت الله اراکی به عنوان نخستین سخنران از رئیس جمهور و وزیر اوقاف این کشور که زمینه تاسیس مجمع وحدت امت و برگزاری این اجلاس با حضور بزرگانی از علما و متفکران جهان اسلام را  فراهم آوردند تشکر و قدر دانی کردد و نقش علما را در ایجاد بستری محکم برای وحدت جوامع اسلامی را مورد تاکید قرار داد.

دبیر کل مجمع تقریب افزود: کشور سوریه به جهانیان اثبات کرد با وجود رئیس جمهوری حکیم و مردمی شجاع و مقاوم می‌توان کارهای بزرگی به ثمر رساند که ان‌شاءالله فتح قدس از دستاوردهای آن خواهد بود.

آیت الله اراکی در گفتگو با رییس جمهور سوریه چهار موضوع  را پیشنهاد کرد که وی ضمن تحسین این پیشنهادهای مهم دستور لازم را برای اجرا صادر کرد. ۱َ.تاسیس مرکز ترویج اسلام معتدل، ۲. تاسیس مجمع فقهی که در جهان اسلام مرجعیت داشته باشد. ۳.تاسیس دانشگاه مذاهب اسلامی در کشور سوریه ۴.پشتیبانی جدی از مجمع سوری برای وحدت امت، چهار پیشنهاد آیت الله اراکی به رئیس جمهور سوریه بود.