روزنامه دیلی تلگراف راز چگونگی فرار یکی از جلادان انگلیسی گروه تروریستی داعش معروف به جان جهادی به سوریه را فاش کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ روزنامه دیلی تلگراف درگزارشی نوشت: نام واقعی جان جهادی، انگلیسی کویتی تبار” محمد اموازی ” است. او در کویت به دنیا آمد، در شش سالگی با خانواده اش به انگلیس مسافرت کرد و در غرب لندن ساکن شد.

جان جهادی پیش از کشته شدن تعدادی از نیروهای ارتش سوریه و جیمز فولی و استیون سات‌لاف دو خبرنگار آمریکایی، دیوید هینس و الن هنینگ دو امدادگرا انگلیسی و عبدالرحمن کاسیگ امدادگر آمریکایی و هارونا یوکاوا و کنجی گوتو دو گروگان ژاپنی را سر برید و داعش ویدئوهای لحظه سر بریدن این گروگانها را منتشر کرد.

روزنامه دیلی تلگراف نوشت: یک عنصرجهادی دیگر جان جهادی را در سفرش به سوریه همراهی کرد. این اقدام با وجود درج نام او در فهرست افرادی که زیر نظر دستگاههای امنیتی انگلیس بودند، صورت گرفت.

این روزنامه افزود: محمد اموازی توانست به همراه یک دوست که نامش فاش نشده است، در اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی بدون جلب توجه مسئولان انگلیسی از لندن فرار کند.

دوست اموازی که وی را در سفر به سوریه همراهی کرد، به ماهنامه داعش موسوم به “دابق” گفت: مشکل اساسی ما خارج شدن ازانگلیس بود؛ بدون اینکه نیروهای مرزبانی متوجه شوند؛ زیرا نام ما درفهرست افراد تحت تعقیب بود.

او افزود: ما باید از سفرکردن از طریق فرودگاه یا ایستگاهها و بنادر رسمی کشور خودداری می کردیم و در نهایت تصمیم گرفتیم تا در یک کامیون پنهان شده و سفر کنیم.

به نوشته دیلی تلگراف، اموازی و دوستش با همراه داشتن ۳۰ هزارپوند ازانگلیس به فرانسه و ازآنجا به بلژیک رفتند، ریش خود را تراشیده و تغییر لباس دادند و بلیت سفر به آلبانی خریدند، درحالی که مطمئن بودند دستگاه اطلاعاتی انگلیس هیچگونه اطلاعاتی از آنها به مسئولان بلژیکی نداده است.

این روزنامه افزود: جان جهادی و دوست انگلیسی او پای پیاده از آلبانی به یونان و سپس با خودرو به ترکیه رفتند، نماینده داعش به استقبال آنها آمد و برای رسیدن به سوریه کمکشان کرد.

محمد اموازی در۱۲ نوامبر ۲۰۱۵ در حمله‌ پهپاد آمریکایی به شهر رقه مقر اصلی گروه داعش در سوریه کشته شد.