قائم مقام وزیر امور خارجه ایران گفت: گسترش روابط با جمهوری خلق چین از اولویت‌های ایران به شمار می‌آید و دو کشور علاقه‌مندی مشترکی در توسعه مناسبات راهبردی دارند.

به گزارش پرس شیعه؛ «مرتضی سرمدی» که به منظور شرکت در پنجمین اجلاس وزیران امور خارجه کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز آسیا (سیکا) در راس هیاتی در پکن بسر می برد، این سخنان را روز پنجشنبه و در دیدار با «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در حاشیه این اجلاس بیان کرد.

در این دیدار سرمدی بر روابط خوب دو کشور و بر نقش سازنده چین در گفت‌وگوهای هسته ای با ۱+۵ تاکید و سفر اخیر «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین به ایران را که منجر به ارتقای مناسبات به سطح مشارکت جامع راهبردی میان دو کشور گردید را نقطه عطفی در روابط فی مابین دانست.

وی همچنین به لزوم پایبندی کامل طرفهای ذیربط نسبت به تعهداتشان در توافق برجام اشاره و بر رفع کامل موانع بانکی برای پیشبرد پروژه های مشترک اقتصادی و سرمایه گذاری در زیر ساختهای اقتصادی کشورمان تاکید قرار داد.

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین نیز در سخنانی کشورش را شریک قابل اعتمادی برای جمهوری اسلامی ایران دانست و از آمادگی کامل پکن جهت مشارکت فعال تر در برنامه های توسعه ای کشورمان خبر داد.

وی با اشاره به اراده چین جهت توسعه مناسبات با ایران، تصریح کرد که پکن ایده های جدیدی برای تحقق و گسترش همکاریها با تهران در دست بررسی دارد.

«مرتضی سرمدی» قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان نیز پیش از ظهر امروز (به وقت محلی) در سخنان خود در پنجمین اجلاس وزیران امور خارجه سیکا؛ توافق هسته ای، اجرای برجام و لغو تحریم های ظالمانه و غیرضروری در برنامه هسته ای ایران را نمونه بارزی از دیپلماسی موفقی دانست که می توان از آن به عنوان بهترین گزینه برای حل اختلافات میان کشورها استفاده کرد.

او همچنین تروریسم، افراط گرایی و تجزیه طلبی را بلای خانمانسوز منطقه و قاره آسیا عنوان و بر مبارزه جدی همه کشورهای دنیا با این پدیده شوم تاکید کرد.
پنجمین اجلاس وزیران امور خارجه سیکا، امشب به کار خود در پکن پایتخت چین پایان می دهد.