نماینده ولی فقیه در کاشان گفت: بزرگ‌ترین و مهم ترین شغل به لحاظ کیفیت و جایگاه اجتماعی تربیتی و حقوقی مدیریت خانواده است و هنر یک خانم این است که فرزندان سالم و صالح تربیت کند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله عبدالنبی صبح امروز در دیدار خانم الهام امین زاده معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به این که مباحث حقوقی در نظام توحیدی جایگاه ویژه ای دارد گفت: یکی از بحث های اساسی و استراتژیک در نظام توحیدی جایگاه بانوان در نظام اسلامی است.

وی افزود: این جایگاه باید به درستی تعریف شود و مشخص شود و همه اعضای جامعه با این جایگاه آشنا شده و به این جایگاه احترام بگذارند، چرا که در نظام توحیدی زن بالاترین جایگاه را دارد.

به گفته وی آنچه که ما امروز در رسیدن به دروازه تمدن اسلامی به آن نیاز داریم تعریف کردن و مشخص کردن و عملیاتی کردن جایگاه زن در نظام اسلامی است.

وی با اشاره به این که غربی ها از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مدعی هستند اسلام حقوق زن را نادیده گرفته است و ما نیز تحت تأثیر غربی ها قرار داشته ایم، گفت: این ادعای غربی ها واقعیت ندارد، چرا که هیچ نظام سیاسی مانند اسلام برای زن جایگاه تعریف نکرده است به طوری که امام راحل نیز در رابطه با جایگاه زن در اسلام در یک جمله بسیار حکیمانه فرمود، مرد از دامان زن به معراج می رود.

به گفته وی، تمامی مردان بزرگ و دانشمند و متفکر و مخترع و سازنده در جهان، در عقبه زندگی خود در دامان یک مادر تربیت و پرورش یافته اند و یکی از دانشمندان نیز می گوید، زن با یک دست گهواره و با دست دیگر جهان را می جنباند.

وی با اشاره به محدودیت های بین المللی و جوسازی هایی مبنی بر این که بانوان در اسلام منزوی هستند و در صحنه جامعه حضورندارند و مسؤولان ما نیز در این زمینه محتاط هستند، یادآور شد: جایگاه زنان در جامعه اسلامی ایران مظلوم واقع شده اند و در جایگاهی که باید بکارگیری شوند نمی شوند و از آنها در کار غیر ضروری و بی اهمیت و به صرف این که گفته شود خانم ها هستند از آنها استفاده می شود.

نماینده ولی فقیه در کاشان گفت: جایگاه زن و اشتغال بانوان در مجلس شورای اسلامی باید به بحث گذاشته شود، چرا که به لحاظ فقهی همه فرق اسلامی، شیعه و سنی و مذاهب اربعه، اختلاط محرم و نامحرم را جایز نمی دانند.

آیت الله نمازی یاد آور شد: ما چه بخواهیم و چه نخواهیم مرد و زن جایگاه خودشان را دارند و در این زمینه نه مرد می تواند مسؤولیت مرد را انجام دهد و نه زن می تواند مسؤولیت مرد را انجام دهد.

وی با بیان این که، اگر چنانچه جایگاه زن و مرد قاطی شود، آثار سوء اقتصادی و اجتماعی زیادی را دارد یاد آور شد: بحث تکثیر نسل و جمعیت نیز یکی از این آثار است که در این زمینه رهبر معظم انقلاب نیز فرمود، در دوره اصلاحات به هر دلیلی در بحث تکثیر نسل و جمعیت اشتباه شده است.

امام جمعه کاشان ضریب کارآیی در نهاد و سازمان را اندک دانست و گفت: از ۸ ساعت کار ۲ ساعت کار مفید برای مردها است اما زنان شاغل و بحث ۹ ماه مرخصی بارداری و مرخصی های بعد از بارداری به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

آیت الله نمازی بر تصویب قانون تعیین حقوق برای خانم های خانه دار در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد و افزود: در حالی که کارهای جزئی پیش پا افتاده برای خانم شغل محسوب می شود و حقوق برایش در نظر گرفته می شود اما مدیریت خانم خانه دار در خانواده را شغل محسوب نمی کنند.

نماینده ولی فقیه در کاشان از مدیریت خانواده به عنوان تخصص نام برد و افزود: در نظام اسلامی تخصص مادران در مدیریت خانواده نادیده گرفته شده است و حقوقی برای آن در نظر گرفته نشده است اما برای برخی کارهای پیش پا افتاده حقوق درنظر گرفته شده است.

مهم ترین شغل و هنر یک خانم خانه دار تربیت فرزندان سالم و صالح است

به گفته وی، بزرگ ترین و مهم ترین شغل به لحاظ کیفیت و جایگاه اجتماعی تربیتی و حقوقی مدیریت خانواده است و هنر یک خانم این است که فرزندان سالم و صالح تربیت کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری، منشأ تعلیم و تربیت را خانواده دانست و یادآور شد: تربیت انسان ها بعد از خانواده به مدارس و دانشگاه ها منتقل می شود، از این رو اگر بچه ها در خانواده تربیت شوند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

آیت الله نمازی با اشاره به این که برخی از مادران نیز به وظایف مادری خود آشنا نیستند، گفت: آشنا بودن مادران به وظایف مادری نیازمند آموزش و تخصص است و اولویت های آموزشی باید در نظر گرفته شود.

وی، تربیت فرزندان، تکلم با فرزندان و چگونه صحبت کردن با فرزندان، حفظ کرامت کودکان از دوران طفولیت، حقوق بچه ها به مادران و حقوق متقابل بین زن و زوجه را تخصص دانست و گفت: منشاء افزایش آمار طلاق در جامعه ناآگاهی است و زوجه نسبت به وظایف خود آگاه نیستند.

آیت الله نمازی به مشاور رییس جمهور پیشنهاد کرد، بر مسأله تعیین حقوق برای خانم های خانه دارد کار کارشناسی انجام شود چرا که ما یک انقلاب هستیم و یک دولت نیستیم، چون انقلاب تابع جو سازی ها نیست و ابتکار و تصمیم گیری و مطالعه به دست خودش است نه این از دیگران تقلید کند.

وی افزود: بحث خانم های خانه دار و مدیریت خانواده یک بحث بکر و دست نخورده ای است که نیازمند تحقیق و مطالعه است چرا که عوارض فعالیت های خانم ها در خارج از خانواده زیاد است.

به گفته وی، نقش خانم های خانه دار در سلامت و تربیت و اخلاق و تعهد بچه ها موثر است و نباید خانم های خانه دار را که نقش مهمی در امنیت خانواده، سلامت خانواده دارند دست کم گرفت.

نماینده ولی فقیه در کاشان یاد آور شد: یکی از کارها مهم تجدید نظر به جایگاه زن در نظام اسلامی و مشاغلی که در شأن خانم ها است بوده چرا که اسلام با اشتغال زن مخالف نیست اما مهم این است که این اشتغال کجا و چه کاری باشد برای بانوان مهم است.

وی از مشاغل آموزشی، تعلیم و تربیت، مدارس دخترانه، کلاس های دختران دانشجو در دانشگاه ها، مشاغل درمانی و پزشکی اعم از پزشکی عمومی و متخصص و جراح را از جمله مشاغل تخصصی برای بانوان اعلام کرد و گفت: نظام پزشکی باید به قدری پیشرفته باشد که بانوان متدین برای درمان بیماری از مراجعه به پزشک خود به دلیل عدم وجود پزشک خانم با مشکل روبرو نشود چرا که تعصب دینی اجازه نمی دهد به پزشک نامحرم مراجعه شود و درد را تحمل می کند اما به پزشک مراجعه نمی کند و این مشکلاتی است که در جامعه اسلامی باید حل شود.

تنها راه رسیدن به تمدن اسلامی تعصب داشتن به اسلام است

امام جمعه کشان افزود: بانوان در فعالیت تولیدی در صورتی که داشتن محیط مجزا و بدون این که اختلاط مرد و زن و نامحرم وجود نداشته باشد و دوری از خانواده به محیط خانواده ضربه نزند اشکالی ندارد و این بحث مهمی است که دامنه آن گسترده است.

به گفته وی اگر می خواهیم به دروازه تمدن اسلامی برسیم یک راه بیشتر نداریم و آن هم تعصب داشتن به اسلام بدون رودربایستی با افراد است چرا که ما مقلد دیگران نیستیم، از این رو امیر مومنان می فرماید، در مورد خدا و آنچه مربوط به ارزش ها است کوتاه نمی آییم و اهل معامله نیستیم.

وی با اشاره به این که ما در باره ارزش ها با کسی معامله نمی کنیم گفت: همانطوریکه که غربی در باره ارزش های خودشان با کسی معامله نمی کنند و حتی حاضر هستند میلیون ها انسان را نابود کنند اما به منافع اقتصادی آنها ضربه ای وارد نشود، ما نیز نباید ازحق خودمان کوتاه بیاییم.

آیت الله نمازی یاد آور شد: شهرستان کاشان تنها شهر گل و گلاب نیست، بلکه کاشان از شهرهای کهن کشور و سرزمین علم و تقوا و کرامت و عرفان و شعر و هنر و ادب است.

شایان ذکر است، خانم دکتر امین زاده معاون حقوقی رییس جمهور و خانم دکتر اثنی عشران مدیر کل امور بانوان استانداری استان اصفهان و هیات همراه امروز برای افتتاح چند پروژه عمرانی اساتید دانشگاه دانشگاه کاشان وارد شهرستان شدند.