نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان منع سلاح های شیمیایی، گفت: ما تاکید داریم این سازمان نباید در جهت اهداف سیاسی برخی کشورهای عضو خود مورد استفاده ابزاری قرار گیرد.

به گزارش پرس شیعه، علیرضا جهانگیری سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان منع سلاح های شیمیایی روز گذشته در پنجاه و نهمین نشست فوق العاده شورای اجرایی سازمان منع سلاح های شیمیایی (OPCW) در مقر این سازمان در لاهه، بر لزوم انجام وظایف این سازمان به عنوان تنها نهاد صالح برای انجام تحقیق در خصوص استفاده از مواد شیمیایی در حوادث مختلف از جمله حادثه سالزبری انگلستان تاکید کرد.

این نشست با موضوع مسمومیت دو شهروند روسی با عوامل شیمیایی در شهر سالزبری انگلستان و با محوریت اقدامات بعمل آمده توسط سازمان منع سلاح های شیمیایی و بنا به درخواست انگلستان برگزار شد.

جهانگیری در این جلسه ضمن تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران، بر ضرورت حل و فصل اختلافات و ابهامات بین طرف های دعوا در استفاده از مواد شیمیایی از طریق گفت وگو و درچارچوب سازوکارهای مندرج در کنوانسیون سلاح های شیمیایی تاکید کرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان افزود: هرگونه اظهار نظر و قضاوت در مورد حوادثی مانند سالزبری انگلستان منوط به بررسی وضعیت توسط سازمان منع سلاح های شیمیایی و انتشار گزارش نهایی آن می باشد و اقدام برخی کشورهای غربی عضو سازمان منع سلاحهای شیمیایی در ایراد اتهام قبل از مشخص شدن نتایج تحقیقات نباید به یک رویه در این سازمان تبدیل شود.

جهانگیری خاطر نشان کرد: از سازمان منع سلاحهای شیمیایی به عنوان تنها نهاد صالح در زمینه (بازرسی و راستی آزمایی) استفاده از سلاح های شیمیایی، انتظار می رود به جای اتکاء به برخی یافته های منابع دیگر، به وظایف خود در زمینه جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات و نمونه ها بطور مستقل عمل کند.

وی افزود: ما تاکید داریم این سازمان نباید در جهت اهداف سیاسی برخی کشورهای عضو خود مورد استفاده ابزاری قرار گیرد.

این نشست که در دو بخش غیرعلنی و علنی و حمایت یکپارچه کشورهای غربی از انگلستان برگزار شد در پایان تنها با ارائه یک گزارش غیر محتوایی و بدون دستیابی به هرگونه سند اجرائی و یا تصمیم به کار خود پایان داد.

مقامات انگلیس ادعا می‌کنند که «سرگئی اسکریپال» جاسوس دوجانبه روس و دخترش براثر تماس با ماده سمی اعصاب ساخت روسیه، در سالزبری انگلیس به‌شدت بیمار شدند. تیره شدن روابط مسکو و لندن در این خصوص به اخراج متقابل ۱۵۰ دیپلمات از روسیه و نزدیک به ۳۰ کشور جهان منجر شده است.