شیخ الازهر با تشریح تاریخ اسلام خاطر نشان کرد که قدس سرزمینی عربی ـ اسلامی است و همواره اسلامی باقی خواهد ماند.

به گزارش پرس شیعه؛ احمد طیب شیخ الازهر مصر در سخنان هفتگی خود در شبکه رسمی تلویزیون مصر تاکید کرد که قدس شهری عربی ـ اسلامی است و به شهادت تاریخ پیش از عرب‌ها سرزمینی به نام قدس وجود نداشته است.

طیب گفت: پس از فتح قدس به دست مسلمانان، زندگی مسالمت آمیز مسیحیان، یهودیان و مسلمانان در این سرزمین را شاهد هستیم. تا پیش از ورود اسلام به قدس، همواره جنگ و خونریزی در این منطقه حاکم بود تا آنکه اسلام به این نزاع پایان داد.

وی با بیان آنکه در تاریخ هیچگونه خونریزی به نام دین اسلام در قدس رخ نداده افزود: جنگ‌هایی که به فلسطین متحمل شد از اساس سیاسی است. پس از استقرار اسلام در قدس، صلیبی‌ها و مسیحیان غربی به این منطقه حمله کردند هرچند که باید میان یهودیان و مسیحیان غربی و پیروان این دو ادیان که در قدس ساکن بودند، تمایز قائل شد.

شیخ الازهر با اشاره به پیروزی اولیه مسلمانان در جنگ علیه بیزانس‌ها خاطر نشان کرد: با این شکست امپراطور بیزانسی با ارسال نامه‌ای به پاپ اوربان دوم از وی درخواست کرد تا ارتش مسیحیان را از آنچه که استعمار اسلامی نامیده بود نجات دهد.

عالم اهل سنت مصر ادامه داد: پاپ اوربان دوم نیز که مدت ها به دنبال بهانه‌ای برای حمله به مسلمانان بود این فرصت را غنیمت شمرده و گمان کرد که با این حمله دامنه جنگ را از اروپا به منطقه اسلامی کشانده و ثانیا مزار حضرت عیسی(ع) را که در قدس بوده آزاد خواهند کرد.

شیخ طیب با اشاره به فرار مسیحیان و مسلمانان از قدس و پناهنده شدن آنان به مصر اظهار داشت: صلیبیان به خونریزی، خوردن گوشت انسانی و کشتار مردم معروف بودند تا آنجا که در کمتر از سه روز ۳۰هزار نفر از ساکنان قدس را به خاک و خون کشیده و تمام زنان و کودکان را به اسارت در آوردند.

وی در پایان تصریح کرد: این سیر تاریخی نشان می‌دهد که مسلمانان پیش از حمله صلیبی‌ها در قدس بوده و قدس شریف یک منطقه تماما اسلامی ـ عربی است و ادعاهای موهوم صهیونیست‌ها پیرامون قدس پذیرفتنی نیست.