ائمه جمعه لبنان خاطرنشان کرد که برخی از نامزدان انتخابات آینده پارلمان در این کشور با حمایت از استعمارگران و سفارتخانه‎ها درپی ایجاد تفرقه در لبنان هستند.

به گزارش پرس شیعه؛ خطبای جمعه لبنان بر ضرورت حفظ وحدت ملی در انتخابات آینده پارلمان در این کشور تاکید کردند. در ذیل به گزیده مهمترین بیانات خطبای جمعه لبنان اشاره خواهیم کرد:

مردم لبنان باید به انتخابات از زاویه سیاسی نگاه کنند

حجت الاسلام احمد قبلان امام جمعه برج البراجنه بیروت در خطبه‎های نماز جمعه این هفته که در مسجد امام حسین (ع) برگزار شد، با اشاره به انتخابات آینده پارلمان لبنان گفت: هر چه به زمان انتخابات نزدیک‎تر می‎شویم، سخنان تحریک آمیز با رنگ و بوی طائفه‎ای، مذهبی و منطقه‎ای که از ادبیات سیاسی و ملی کاملا به دور است، افزایش چشمگیری پیدا می‎کنند.

وی ادامه داد: پس از مشاهده سخنان و مواضع برخی از نامزدان انتخاباتی که با توهین، فحش و وطن فروشی همراه است باید از خود بپرسیم که آیا چنین افرادی صلاحیت ورود به پارلمان لبنان را دارند؟

امام جمعه برج البراجنه بیروت تصریح کرد: مردم لبنان باید به انتخابات آینده پارلمان از زاویه سیاسی نگاه کنند. درحالی برخی درپی وابسته کردن لبنان به سایر کشورها هستند که برخی دیگر خواهان یک میهن و دولت قوی، همزیستی مسالمت آمیز، صلح و ثبات در لبنان هستند و با قوت در برابر هر گونه تهدیدی اعم از جریان‎های تکفیری و رژیم صهیونیستی ایستاده‎اند.

وی بر ضرورت هوشیاری مردم لبنان در انتخابات آینده اظهار داشت: مردم لبنان اگر می‎خواهند استقلال و حق حاکمیت این کشور حفظ شوند باید با بصیرت بسیار وارد انتخابات شوند.

متاسفانه صدای تفرقه از برخی شهر و روستاها به گوش می‎رسد

حجت الاسلام شیخ حسن شریفه دبیرکل اوقاف مجلس اعلای اسلامی شیعیان در خطبه های نماز جمعه مسجد صفا در بیروت، خواستار دور کردن انتخابات پارلمان از هر گونه تنش و سخنان تحریک آمیز طائفه‎ای شد و بیان داشت: متاسفانه صدای سخنان تحریک آمیز و تفرقه افکن از برخی روستاهای جنوب لبنان شنیده می‎شود.

وی خواستار دوری نامزدان انتخابات از هر گونه سخنان فتنه جویانه شد و ادامه داد: نامزدان انتخابات باید وحدت و کرامت ملت لبنان را حفظ کنند و در راستای گسترش فرهنگ همزیستی مسالمت آمیز تلاش وافری انجام دهند.

دبیرکل اوقاف مجلس اعلای اسلامی شیعیان با بیان اینکه باید چهره مسالمت آمیزی از دموکراسی در لبنان به جهانیان نمایش دهیم، گفت: از حق آزادی رای در لبنان باید در راستای گسترش دایره وحدت ملی استفاده کرد نه ایجاد تفرقه و نفاق.

وی افزود: انتخابات آینده پارلمان باید منجر به ساخت یک دولت قوی و به دور از هرگونه اقدامات طائفه‎ای و فساد شود تا بتواند در برابر تهدیدات موجود نظیر رژیم صهیونیستی با قدرت بایستد.

حجت الاسلام شریفه خواستار افزایش بصیرت مردم در انتخابات شد و تصریح کرد که مردم باید فرد ذی صلاح و شایسته را برای راهیابی به پارلمان انتخاب کنند تا بتوانند شاهد امنیت، ثبات، حفظ حقوق و گسترش همزیستی مسالمت آمیز باشند.

آمریکا و هم‎پیمانانش در سوریه شکست خورده‎اند

حجت الاسلام شیخ علی دعموش نایب رییس شورای اجرایی حزب الله لبنان در خطبه های نماز جمعه این هفته که در منطقه بئرالعبد ضاحیه جنوبی برگزار شد، گفت: پیروزی‎های ارتش سوریه و همپیمانانش در غوطه شرقیه به منزله شکست مفتضحانه آمریکا و عربستان در این کشور است.

وی افزود: جریان تروریستی جیش الاسلام که مجبور به عقب نشینی از غوطه شرقیه شد، ساخته شده عربستان و آمریکا بود و در واقع تهدید مستقیم دمشق و نظام سوریه محسوب می‎شد.

نایب رییس شورای اجرایی حزب الله لبنان عنوان کرد: ناتوانی جریان تروریستی جیش اسلام در حفظ منطقه غوطه شرقیه منجر شد که عربستان و رژیم صهیونیستی به تحریک هم‎پیمانان خود بپردازند تا شاید بتوانند جلوی پیشروی ارتش سوریه را بگیرند و کمک‎های بیشتری به تروریست‎ها کنند.

وی افزود: دشمنان در عرصه سیاسی و نظامی از جبهه مقاومت شکست خوردند و در واقع دستاورد نظامی آنان صفر بوده است. آمریکا و کشورهای غربی از آغاز جنگ بزرگ در سوریه واهمه دارند زیرا به خوبی از هزینه سنگین آن باخبر هستند.

حجت الاسلام دعموش بیان کرد: آمریکا و همپیمانانش پس از آنکه شکست‎های مختلفی در سوریه متحمل شدند اکنون یک نقشه جدیدی یعنی تسلط بر مناطق جنوبی این کشور را آغاز کرده اند که با این اقدام بتوانند یک کمربند امنی را برای رژیم صهیونیستی ایجاد کنند.

وی تاکید کرد که رژیم صهیونیستی پس از تجاوز به فرودگاه تیفور و به شهادت رساندن چند تن از ایرانی‎ها به شدت از پاسخ ایران به این اقدام جنایتکارانه خود می‎ترسند. رژیم صهیونیستی به خوبی می‎داند که تجاوز به تیفور بی پاسخ نمی‎ماند.

دشمنان درصدد دورکردن مردم از حزب الله در انتخابات هستند

آیت الله شیخ عفیف نابلسی امام جمعه صیدای لبنان در خطبه های نماز جمعه این هفته که در مجتمع حضرت زهرا (س) برگزار شد، گفت: متاسفانه برنامه انتخاباتی بر اساس ترساندن مردم از حزب الله چیده شده است.

وی افزود: سخنانی که از سوی دشمنان جبهه مقاومت می‎شنویم ربطی به انتخابات ندارد بلکه در راستای ایجاد تفرقه مذهبی و طائفه است. آنان با هدف تعمیق بحران داخلی در لبنان و برآورده کردن اهداف شوم دشمنان، درپی تغییر دیدگاه مردم نسبت به حزب الله لبنان هستند.

امام جمعه صیدای لبنان تاکید کرد که دشمنان درپی دور کردن حزب الله لبنان از مسائل سیاسی و جایگاه‎های دولتی هستند.

وی با بیان اینکه نقشه‎های دشمنان در عرصه سیاسی نیز با شکست مواجه خواهد شد، ادامه داد: کسانی که به چنین اقدامات غیر اخلاقی و غیر ملی دست می‎‎زنند، استحقاق نمایندگی مردم در پارلمان لبنان را ندارند بلکه در واقع نماینده سفارتخانه ها و استعمارگران هستند.

حمایت کشورهای عربی از تجاوز آمریکا به سوریه تاسف بار است

حجت الاسلام سید علی فضل الله امام جمعه حاره حریک بیروت در خطبه‎های نماز جمعه این هفته که در مسجد امامین الحسنین (ع) برگزار شد، گفت: هر چه به روز انتخابات نزدیک‎تر می‎شویم، سخنان تفرقه انگیز طائفه‎ای، مذهبی و عشائری بیشتر می‎شود به طوری که برخی از نامزدان انتخابات به بهانه حمایت از منطقه، طائفه، مذهب، وطن و عربیت، مردم را از یکدیگر می‎ترسانند.

وی ادامه داد: این گونه سخنان برگرفته از سیاست‎های جناحی است نه ملی بنابراین شاهد تنش‎های مختلف در رسانه‎ها و شبکه‎های اجتماعی هستیم.

امام جمعه منطقه حاره حریک بیروت، جریان و احزاب مختلف سیاسی را به خویشتن داری دعوت کرد و بیان داشت: باید عواقب چنین سخنانی که ثبات و امنیت لبنان را هدف قرار داده است را در نظر بگیریم.

وی تاکید کرد که این چنین سخنان تفرقه آمیزی به هیچ عنوان به سود لبنان و کسانی که به آن دامن می‎زنند، نیست. چگونه می‎خواهید دولتی را براساس این گونه سخنان تاسیس کنید؟ مسؤولان ذی ربط و مردم باید مشکلات لبنان را حل و فصل کنند و اجازه شعله‎ور شدن اختلافات را ندهند.

حجت الاسلام فضل الله با اشاره به تجاوز قوای سه گانه آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد حمایت برخی از کشورهای عربی از این تجاوز بودیم.

وی با بیان اینکه مشکلات سوریه باید سوری-سوری حل شد، ادامه داد: مردم سوریه به خوبی می‎دانند که تنها راه حل خروج از بحران‎ کنونی و خنثی سازی نقشه‎های دشمنان، حفظ وحدت است.

امام جمعه بیروت سالروز «روز اسیر» را گرامی داشت و افزود: کشورهای عربی، اسلامی و آزادی خواهان جهان باید صدای خود را علیه جنایت‎های رژیم صهیونیستی بالا ببرند و خواهان آزادی اسیران فلسطینی شوند.

گفتنی است پس از گذشت هشت سال از آخرین انتخابات در لبنان در سال ۲۰۰۹، سرانجام پارلمان این کشور در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۷ (۲۷ خردادماه ۱۳۹۶) قانون جدید انتخابات را به تصویب رساند.

بر این اساس مقرر شد که انتخابات پارلمان لبنان در تاریخ ششم می ۲۰۱۸ (۱۶ اردیبهشت) برگزار شود.این انتخابات برای اولین بار بر اساس نظام تناسبی برگزار می‌شود.