صدها هزار دانش‌آموز در سراسر آمریکا همزمان با نوزدهمین سالگرد کشتار دبیرستان کلمباین (۱۹۹۹) به نشانه اعتراض به قوانین اسلحه کلاس‌های درس را ترک کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از راشاتودی، ادامه تیراندازی های مرگبار در آمریکا موجب شدت گرفتن اعتراضات مربوط به سالگرد کشتار دبیرستان کلمباین شده به طوری که صدها هزار دانش‌آموز در سراسر آمریکا همزمان با نوزدهمین سالگرد کشتار دبیرستان کلمباین (۱۹۹۹) به نشانه اعتراض به قوانین اسلحه کلاس‌های درس را ترک کردند.

طی این اقدام نمادین که امسال با توجه به تیراندازی دو ماه پیش در دبیرستانی در فلوریدا در سطح ملی برنامه‌ریزی شده بود، دانش‌آموزان راس ساعت ۱۰ صبح روز گذشته به وقت محلی با ترک کلاس‌ها به صفوف یک راهپیمایی واحد پیوستند و شعارهایی در جهت اصلاح قوانین اسلحه و افزایش امنیت مدارس سردادند.

هدف از این راهپیمایی که بیش از ۲۰۰۰ مدرسه در سراسر آمریکا در آن شرکت کردند افزایش آگاهی عمومی و افزایش فشار بر قانونگذاران برای اصلاح قوانین فعلی مالکیت و حمل اسلحه عنوان شده است.

تیراندازی ۱۹ سال پیش در دبیرستان کلمباین اوهایو، به نمادی برای گفتمان ملی بر سر قوانین اسلحه در آمریکا بدل شده است. در جریان آن واقعه (۲۰ آوریل ۱۹۹۹) دو دانش آموز بعد از ماه‌ها برنامه‌ریزی به دبیرستان محل تحصیل خود حمله کردند و پیش از آن که خودشان را بکشند ۱۲ دانش آموز و یک معلم را کشتند و ۲۴ دانش آموز دیگر را هم زخمی کردند. عاملان آن حمله حتی در رستوران مدرسه بمب کار گذاشتند و هدف اولیه‌شان کشتار همه دانش‌آموزان و معلمان بود.

آن واقعه که با شوک همگانی در آمریکا مواجه شد به تغییراتی عمده از جمله اصلاح تاکتیک‌های عملیاتی پلیس و تحقیقات درباره خشونت در بازی‌ های ویدئویی انجامید.