کتاب «روابط هند و ایران در سایه مسأله هسته‌ای ایران و چالش‌های آن برای دیپلماسی هند» تألیف آصف شجاع، به همت شورای هند برای (مطالعات) امور بین‌الملل در ۲۳۴ صفحه منتشر شد.

به گزارش پرس شیعه، «آصف شجاع» یکی از پژوهشگران شورای هند برای مطالعات امور بین‌الملل در دهلی‌نو است. علاوه بر این او به عنوان یک پژوهشگر در مرکز مطالعات نیروی هوایی (CAPS) هند در پروژه تحقیقاتی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران کار کرده است. وی مدرک دکترا را که در خصوص بررسی قدرت سیاسی داخلی ایران بود از دانشگاه جواهر لعل نهرو دهلی اخذ کرده است. تخصص پژوهشی او سیاست داخلی ایران، مسأله هسته‌ای ایران و روابط هند و ایران است. او تعدادی مقالات پژوهشی که عمدتاً متعلق به ایران اسلامی بوده را تألیف کرده و نشر داده است.

در معرفی این کتاب آمده است: هند و ایران به عنوان دو تمدن باستانی با وجود برخی از چالش‌ها در طول تاریخ روابط صمیمانه‌ای به طور مشترک داشته‌اند. یکی از چالش‌هایی که در سال‌های اخیر به وجود آمده این بود که ایران به خاطر برنامه هسته‌ای خود تحت تحریم‌های اقتصادی و سیاسی بین‌المللی قرار گرفت. این تحریم‌ها، به ویژه یک‌جانبه، پیامدهای نامطلوبی بر روابط دوجانبه هند و ایران را نیز داشته است و این مسأله برای دستگاه سیاست خارجی و دیپلماسی هند به منظور حفظ روابط خود با ایران همیشه مطرح بوده است. این کتاب با توضیح دادن عناصر و مؤلفه‌های چالش‌ها موارد تلاش‌های هند در دهه‌های اخیر برای حفظ رابطه با ایران را ترسیم می‌کند.

برخی از سرفصل‌های کتاب «روابط هند و ایران در سایه مسأله هسته‌ای ایران و چالش‌های آن برای دیپلماسی هند» از این قرار هستند: پیشگفتار، مقدمه، بحث هسته‌ای ایران، قرارداد هسته‌ای هند و آمریکا و رأی هند علیه ایران، تحریم شورای امنیت سازمان ملل بر ایران، شدت تحریم‌ها و مخمصه‌های هند، شرکت هند در شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد، انتخاب روحانی و تغییر معادلات، معامله هسته‌ای ایران و پیامدهایش، هند و ایران ـ تناسبات اقتصادی پس از برداشتن تحریم‌ها، چشم‌اندازها و کتابنامه.