تولیت آستان قدس رضوی گفت: امروز استکبار جهانی و دنیای غرب، رسما اعلام می‌کند که اگر دست ملتی را می‌گیرد، اول به دنبال منافع خودش است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی در دیدار با مددکاران اجتماعی اظهار داشت: این نوع نگاه به مددکاری، الهام گرفته از آموزه‌های دینی و سیره معصومین علیهم السلام است که مددکار در برابر آن مزد و پاداشی جز رضایت و قربت الهی نمی‌خواهد.

وی تصریح کرد: در دنیای غرب مباحثی همچون مددکاری، دیگرخواهی و حقوق بشر با اهداف مادی و برای تحکیم موقعیت یا جلب توجه دیگران و … صورت می‌گیرد؛ در حالی که در فرهنگ دینی ما، نگاه به مددجویان و ناتوانان تفاوت‌های مبنایی و اساسی دارد و بر اساس قرب الهی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه الگوی دینی ما در دیگرخواهی، علی و فاطمه علیهم السلام و منزل کوچک ایشان است، افزود: در آیه ۸ سوره مبارکه انسان (و یطعمون الطعام علی حبه مسکینا و یتیما و اسیرا) بدیع‌ترین جلوه‌های دیگرخواهی در شأن این بزرگواران و فرزندان آنان آمده و در آیه بعدی، به جلوه خدایی آن اشاره می‌کند.

رئیسی اظهار داشت: امروز استکبار جهانی و دنیای غرب، رسما اعلام می‌کند که اگر دست ملتی را می‌گیرد، اول به دنبال منافع خودش است. ربی‌ها امکان ندارد یک دلار هزینه کنند، بدون اینکه منافع‌شان تأمین نشود. بحث کمک به مردم، اصلاً در فرهنگ استکباری جایی ندارد.

وی با اشاره به سفر این گروه به مشهد مقدس، تأکید کرد: حضرت رضا علیه‌السلام، مظهر رأفت و عطوفت هستند و توجه به دیگران و دیگرخواهی و مددکاری در سیره ایشان بسیار پررنگ است. از روح بلند این امام رئوف مدد بگیرید تا بتوانید مددکار جامعه اسلامی و بندگان خداوند متعال باشید.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به حضور خانواده معزز شهدا در جمع میهمانان، گفت: امام خمینی(ره) فرمود که شهید نظر می‌کند به وجه الله و امام رضا علیه‌السلام، وجه‌الله است. اصلا رمز ماندگاری ایشان، همین وجه‌اللهی بودن است، زیرا همه چیز غیر از وجه الله از بین رفتنی است. اگر انسان می‌خواهد کار، فکر و اخلاقش ماندگار شود، باید وجه‌اللهی شود و شهیدان این‌گونه ماندگار شدند.

وی افزود: کمک شما مددکاران به خانواده‌های شهدا و توجه‌تان به همسر و فرزندان ایشان، به نوعی ایفای نقش قائم مقامی شهید در یاری رساندن به اعضای خانواده است. پس مددکاری کردن، شنیدن درد دل‌ها، تسکین دادن و… از بهترین کارهاست و آنچه از سیره ائمه معصومین علیهم‌السلام داریم این است که قدر خود را در آرامش دادن به خانواده‌های شهدا بدانید و خدا را شاکر باشید.

وی با بیان اینکه در جنگ تحمیلی، خانواده‌های بسیاری بی‌سرپرست و داغدار شدند، گفت: هرچند در همه جای جهان، بیشترین آسیب‌های اجتماعی متوجه خانواده‌های بی‌سرپرست است، اما خانواده‌های معزز شهدای ما، نه تنها در نبود عزیزانشان میدان را خالی نکردند، بلکه خود مرهم دل‌های دیگران و الهام‌بخش جامعه اسلامی شدند و بحمدالله پایین‌ترین ناهنجاری‌های اجتماعی در جامعه متوجه این خانواده‌ها شد. از یک طرف دلدادگی به دین، انقلاب و ارزش‌ها و از طرف دیگر، تشکیل بنیاد شهید انقلاب اسلامی به دستور امام راحل(ره) و نیز هدایت‌های رهبر معظم انقلاب کاری کرد که این سرمایه‌های انقلاب اسلامی در مقابل آسیب‌ها مصون باشند.

وی ضمن تبریک ایام رجب المرجب که ولادت حضرت علی‌(ع) و روز ملی مددکار اجتماعی را در خود جای داده است، گفت: شما در محضر بزرگ مددکار عالم بشریت هستید و بدانیم اگر می‌خواهیم به دیگران مدد کنیم، ابتدا باید خود از امام رضا(ع) مدد بگیریم. اگر می‌خواهیم کلام‌مان نافذ و اعمال‌مان مقبول باشد، باید از ایشان استمداد بطلبیم؛ مددی که اثرگذار باشد و به کاهش آسیب‌های اجتماعی منجر شود.