سفیر سابق آمریکا در نیجریه در مقاله ای نوشت: شیعیان در نیجریه به طرف خشونت نرفته اند و شیخ زکزاکی و همسرش از دسامبر سال گذشته بدون هیچ اتهامی در بازداشت به سر می برند.

به گزارش پرس شیعه؛ جان کمپ بل، سفیر سابق آمریکا در نیجریه، در مقاله ای خطاب به مسئولین کشور نیجریه نوشت:

در سال ۲۰۰۹، در پی شورش گروه بوکوحرام، که هنوز هم جزئیات دقیق آن شفاف نیست، سرویس های امنیتی نیجریه و عمدتاً نیروهای ارتش، به این بهانه اردوگاه “مایدوگوری” را نابود کردند. در پی این درگیری ها ارتش “محمد یوسف” رهبر بوکوحرام را دستگیر کرده و تحویل پلیس داد، که وی را در نهایت به قتل رساندند. نیروهای ارتش در حدود ۸۰۰ تن از طرفداران و خانواده وی را کشتند. بعد از آن بازماندگان بوکوحرام به صورت زیرزمینی و مخفیانه تحت فرماندهی فردی خشونت طلب به نام “ابوبکر شکائو” شروع به فعالیت کردند.

از آن به بعد درگیری بین نیروهای نیجریه و بوکوحرام باعث کشته شدن ده ها هزار تن و آوارگی بیش از دو میلیون نفر شد. هرچند قبل از سال ۲۰۰۹میلادی گروه تروریستی بوکوحرام یک گروه تروریست به حساب نمی آمد. در سال ۲۰۱۵ موسسه اقتصاد و صلح این گروه را به عنوان جنبش تروریستی کشنده در جهان معرفی کرد. کشتار این گروه توسط ارتش در سال ۲۰۰۹ باعث خشونت طلبی بوکوحرام شد که درپی آن، اقتصاد سیاسی سکولار نیجریه رو به اضمحلال کشیده شد.

با توجه به گزارش سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۵ در شهر زاریا – ایالت کادونا، سرویس های امنیتی بیش از ۳۵۰ نفر را که بیشتر آنان شیعه بودند به خاک و خون کشیدند. مسئولین شیعه می گویند علاوه بر این آمار، ۳۵۰ تن دیگر هنوز مفقود هستند. به گزارش عفو بین الملل، ارتش در حال سرپوش گذاشتن بر این ماجراست. همانطور که در سال ۲۰۰۹ بین سرویس های امنیتی و یک گروه مذهبی درگیری ایجاد شد، در قضیه زاریا نیز ارتش ادعا می کند که شیعیان قصد داشتند رئیس ارتش را به قتل برسانند. این ادعا بارها توسط جنبش اسلامی نیجریه تکذیب شد. رهبر این جنبش شیخ زکزاکی و همسرش در این ماجرا به شدت زخمی شده و بدون هیچ دلیلی بازداشت شدند. تا این اواخر هم به شیخ اجازه دسترسی به وکیل را نمی دهند.

در اینجا شباهت های مهیبی بین دوحادثه مایدوگوری و واقعه قتل عام زاریا وجود دارد. آیا ما می توانیم این نظر را داشته باشیم که شیعیان جنبش اسلامی همانند خشونت طلبان بوکو حرام در یک مسیر هستند؟ ولی شواهد مستدل بسیاری وجود دارد که خشونت توسط جنبش اسلامی را رد می کند.

عواقب کشتن محمد یوسف رهبر سابق بوکو حرام، را همه در مناطق شمالی نیجریه تجربه کردند; هرچند شیخ زکزاکی هنوز زنده است. همیشه یوسف در خطابه هایش دولت سکولار نیجریه را شیطانی می خواند و همه را به خشونت علیه دولت دعوت می کرد. اما شیخ زکزاکی همیشه با خشونت مخالف بود. در سال ۲۰۰۹ مسئولین به تدریج به خشونت و قتل عام در شهر مادیگوری رسیدگی می کردند اما برخلاف آن در زاریا حکومت به سرعت به این امر رسیدگی کرده و وعده گزارش داد.

برای جلوگیری از تکرار حادثه مادیگوری برای زاریا، انتظار می رود که گزارش آن به صورت معتبر و کامل رسیدگی شود. همچنین مسئولین مربوطه خطاکاران این قتل عام را دستگیر و مجازات کنند. هنوز هم شیخ زکزاکی و همسرش از دسامبر سال گذشته بدون هیچ اتهامی در بازداشت هستند که باید به سرعت آزاد شوند. اما اگر دولت نیجریه به سرعت زکزاکی را آزاد نکند، خطر آن وجود دارد که نیروهای جنبش اسلامی نیز به طرق دیگر و حتی پنهانی به طرف فعالیت های خشونت طلب بروند.