سید مصطفی میرلوحی، رئیس هیات مدیره موسسه امام هادی(ع) از برگزاری همایش «واکاوی اصالت میراث حدیثی شیعه» خبر داد.

به گزارش پرس شیعه، نشست خبری اولین همایش واکاوی اصالت میراث حدیثی شیعه صبح امروز در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.

حجت الاسلام سید مصطفی میرلوحی، رئیس هیات مدیره موسسه امام هادی(ع) در این نشست با اشاره به دلایل برگزاری این همایش اظهار کرد: بیشترین فرمایش پیغمبر اکرم(ص) در اواخر عمر خود تأکید بر حفظ دو امانت بود که کتاب الله و اهل بیت(ع) هستند. قرآن مجید هیچ گاه نگفته که قرآن کافی است و همیشه پیامبر و قرآن بر این موضوع تأکید دارند و در غدیر هم پیامبر، حضرت علی(ع) را مفسر قرآن معرفی می کند. اسلام بدون حدیث و قرآن کافی نیست و حتماً نیاز به مفسر و مبین معصوم دارد که در زمان پیامبر خود ایشان مفسر و مبین بودند و بعد از ایشان جانشینان او یعنی امامان معصوم(ع) هستند و همان حجیتی که قرآن دارد را احادیث امامان هم دارند.

رئیس همایش واکاوی اصالت میراث حدیثی شیعه تصریح کرد: همانطور که از زمان پیامبر(ص) و بعد از آن مبارزه با جمع آوری و حفظ حدیث می شد در مقابلش در میان اهل بیت از این احادیث نگهداری و ترویج می شد. از زمان ائمه تا کنون بزرگان برای حفظ و گردآوری احادیث تلاش های بسیار کرده و خون دل ها خوردند تا این احادیث جمع آوری شوند و در مقابل آن هم زندان ها و مخالفت ها بسیار بوده است. در دوران ما موجی از روشنفکری به راه افتاده که می گویند وقتی قرآن هست چه نیازی به حدیث داریم. طرفداران نغمه بازگشت به قرآن، با احادیث و رواج آن از ابتدا مخالف بودند به همین دلیل اهتمام ویژه ای داشتیم برای اینکه با برگزاری این همایش از سوی موسسه امام هادی(ع) با کمک نهادهای دیگر در این راه برای معرفی هر چه بهتر احادیث قدم برداریم.

حجت الاسلام میرلوحی با اشاره به اینکه در این مراسم از کتابی نوشته سیدعلیرضا حسینی شیرازی که ۳۰ سال در قم درس حدیث داده اند و از سوی انتشارات سمت منتشر شده، رونمایی می شود، گفت: این کتاب اعتبارسنجی حدیث شیعه است و هدف ما از این حرکت این است که اهتمام و احترام و تجلیلی از حرکت حفظ حدیث شیعه و حفظ جایگاه رفیع میراث حدیث شیعه داشته باشیم. با توجه به اینکه در قرون گذشته همیشه کم لطفی هایی در این خصوص شده است و دشمنان ما همواره سعی داشته اند احادیثی را به غلط وارد سرمایه حدیثی شیعه کنند و عده ای که با اساس امامت و جایگاه اهل بیت مخالف بودند، احادیثی را که در این رابطه بوده از بین برده اند و گاه گفته می شود در ۱۱۰ جلد احادیث بحار تنها چند حدیث درست است و بسیاری از احادیث شیعه از دوران یهودیت وارد شده است که این حرف کاملاً نادرست است و ریختن انگاره های عقیدتی جوانان ما را مورد هدف قرار داده است. حوزه و دانشگاه به وسیله این حرکت که با استقبال کم نظیری از سوی اساتید و صاحبان این علم مواجه شد قصد دارد به دفاع از احادیث اهل بیت(ع) در برابر این هجمه ها بپردازد.

وی با بیان اینکه ۱۲ مقاله برای نخستین همایش اصالت میراث حدیثی شیعه به همراه کتاب اعتبارسنجی حدیث شیعه رونمایی می شود، ادامه داد: این همایش ۱۹ اردیبهشت مطابق با ۱۲ شعبان در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در بلوار سمیه قم با حضور علما، مراجع و اساتید برگزار خواهد شد.