دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی که به دمشق سفر کرده با رئیس جمهور سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش پرس شیعه، حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه کشورمان در امور ویژه سیاسی و مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات بین المللی صلح سوریه (روند آستانه) امروز (دوشنبه) به سوریه سفر کرد.

وی در بدو ورود به دمشق با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه آخرین تحولات این کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

جابری‌انصاری روز شنبه اول اردیبهشت ماه نیز در تهران میزبان استفان دی‌میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه بود.

دو طرف در این دیدار درباره آخرین تحولات سوریه به گفت‌وگو نشستند.

در این دیدار که با ضیافت ناهار دستیار ارشد وزیر امور خارجه به افتخار دی‌میستورا و هیات همراه ادامه یافت، طرفین در خصوص آخرین تحولات سوریه، راه‌های اجرایی کردن توافقات آستانه و سند پایانی کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه در سوچی و همچنین همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد برای پایان بحران سوریه و اعاده صلح و ثبات به این کشور رایزنی و تبادل نظر کردند.

سفر دی‌میستورا به تهران در چارچوب سفرش به سه کشور ضامن روند آستانه (ترکیه، روسیه و ایران) انجام شد.وی پیش از این نیز در مسکو و همچنین آنکارا با مقامات این کشورها درباره اوضاع سوریه به رایزنی پرداخته بود.

جابری‌انصاری ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ نیز به دمشق سفر کرد و در این سفر با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار و گفت‌وگو کرده بود.در این دیدار که در چارچوب رایزنی‌های مستمر ایران و سوریه و در محل کاخ مهاجرین دمشق صورت گرفت، طرفین با تاکید بر حق انحصاری مردم سوریه برای ترسیم آینده کشورشان، به دور از هرگونه فشار و مداخله خارجی، در خصوص آخرین تحولات روند گفت‌وگوهای سیاسی و ضرورت‌های مرحله جاری مذاکرات بین‌المللی صلح سوریه گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.