وزیر خارجه روسیه امروز در اظهاراتی اعلام کرد: ارسال سامانه موشکی اس- ۳۰۰ به سوریه موضوعی محرمانه نیست؛ اما تا کنون در این باره تصمیمی اتخاذ نشده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز در اظهاراتی اعلام کرد: ارسال سامانه دفاع موشکی اس- ۳۰۰ به سوریه موضوعی محرمانه نیست؛ اما تا کنون در این باره تصمیمی اتخاذ نشده است.

وزیر خارجه روسیه در این باره اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این موضوع را با وزارت دفاع این کشور در میان گذاشته است تا از این طریق به سوریه کمک کند تا در موقعیت های عدم آمادگی های لازم بتواند در برابر اقدامات متخاصمانه ای مانند حمله ۱۴ آوریل انگلیس، آمریکا و فرانسه از خود دفاع نماید.

این در حالیست که ساعاتی پیش روزنامه کامرسانت چاپ مسکو به نقل از منابع دیپلماتیک و نظامی روس نوشته بود: مسکو بزودی سامانه های پدافند موشکی اس۳۰۰ را بطور رایگان به دمشق خواهد داد.

لازم به ذکر است که آمریکا، انگلیس و فرانسه بامداد شنبه هفته گذشته (۲۵ فروردین ماه) یعنی درست یک هفته پس از طرح اتهام واهی حمله شیمیائی به شهر دوما  در هفتم ماه مارس سال جاری میلادی واقع در غوطه شرقی در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه مواضع دولت سوریه را هدف حمله موشکی قرار دادند.

گفتنی است که این کشورها تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر دخالت دولت دمشق در این حمله ارائه نداده‌اند.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی چندی پیش پس از درخواست های مکرر سوریه و روسیه حضور کارشناسانش در این مکان را مورد تأئید قرار داد.

این امر تا کنون چند بار به دلیل کارشکنی های متعدد غرب وتروریست های مورد حمایت محور غربی- عبری- عربی به تعویق افتاده بود تا اینکه روز گذشته نمونه گیری از مکان های مذکور به انجام رسید.