ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا گفت ما باید به عنوان گام نخست و اصلی، به فقدان گفتگو در منطقه پایان دهیم.

به گزارش پرس شیعه، محمدجواد ظریف در آغاز سخنرانی خود در شورای روابط خارجی آمریکا با بیان این مطلب اظهار داشت: در زمانی که دیپلماتی بسیار جوان بودم در زمان جنگ عراق و ایران نامه ای به دبیرکل وقت سازمان ملل نوشتم و خواستار تلاش وی برای جلوگیری از گسترش جنگ در منطقه شدم و آن نامه، پاراگرافی در قطعنامه ای شد که به جنگ عراق و ایران پایان داد.

وزیر خارجه کشورمان گفت ما باید مجموعه ای از اصول را برای حل و فصل مشکلات در منطقه رعایت کنیم که از جمله از آن عدم دخالت در امور یکدیگر و سپس آغاز اقدامات اعتماد ساز است. در صورتی که منطقه به سمت تغییر گسترده پیش نرود و قدرتهای بزرگ نیز در این روند کمک کننده نباشند، آمریکا صرف نظر از اینکه چقدر سلاح به منطقه بفروشد باز هم زیان خواهد دید زیرا باید هزینه های بیشتری متحمل شود.

محمدجواد ظریف افزود در جنگ های کنونی هیچ برنده ای وجود ندارد و همه بازنده اند، یک کشور مردم خود را در جنگ از دست می دهد و کشور دیگر پول خود را. دوره بازی های مجموع صفر در جامعه بین المللی به سر آمده است و همه یا برنده یا بازنده ایم.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت دوره نفوذ هژمونی مدتهاست به سر آمده است اما آمریکا پس از جنگ سرد باز تلاش کرد این روند را ادامه دهد.

وی افزود برای آنکه منطقه ای قدرتمند داشته باشیم نباید تلاش کنیم که قدرتمندترین در منطقه باشیم و اگر کشوری تلاش کند که قدرتمندترین باشد در جهت نابودی منطقه گام برداشته است.