نمایندگان مجلس ضوابط اعطای تابعیت به خانواده شهدای غیر ایرانی مقیم ایران را تعیین کردند.

به گزارش پرس شیعه؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در ادامه بررسی مواد الحاقی به لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، ضوابط اعطای تابعیت به خانواده شهدای غیرایرانی مقیم ایران را تعیین کردند.

بر اساس ماده الحاقی الحاقی ۲۵ «تعیین و اعمال امتیازات شغل و شاغل و فوق‌العاده‌های مربوط به ایثارگران (جانبازان، آزادگان، رزمندگان و فرزندان شهید و فرزندان جانبازان هفتاد درصد و بالاتر) و اجرای سایر احکام قانون مدیریت خدمات کشوری در مورد آنان باید به‌گونه‌ای صورت گیرد که دریافتی آنان بابت ایثارگری کاهش نداشته و امتیازات قانونی نظیر عدم نیاز به شرکت در آزمونهای استخدامی و شرط سنی و تحصیلی کماکان اجراء و اعمال شود».

بر اساس تبصره این ماده، مناطق جنگ‌زده موضوع بند(۲) ماده(۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری توسط هیأت وزیران تعیین می‌شود.

نمایندگان همچنین باتصویب ماده الحاقی۲۶ مقرر کردند که ایثارگران و فرزندان شهدا مشمول قوانین، مقررات و ضوابط استخدامی خاص مربوط به خود خواهند بود.

نمایندگان درنهایت با حذف ماده الحاقی۲۷، ماده الحاقی ۲۸ را تصویب کردند؛ بر اساس این ماده، «دولت مجاز است به همسران، فرزندان و والدین شهدای دارای تابعیت خارجی (غیرایرانی) که در هشت سال دفاع مقدس یا بعد از آن در راستای مأموریت‌های محوله از سوی مراجع ذی‌صلاح به شهادت رسیده‌اند، حداکثر یکسال پس از تقاضای تابعیت، تابعیت ایرانی اعطاء کند».