سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به مجموعه اقدامات انجام شده برای پیگیری اموال مصادره ایران توسط آمریکا، گفت: سازمان ملل آمادگی خود را برای همکاری با ایران نسبت به این مسئله اعلام کرده است.

به گزارش پرس شیعه؛ حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان پیش از ظهر امروز در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره آخرین اقدامات جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام آمریکا در برداشت ۲ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران، گفت: کمیته‌ای خاص به ریاست وزیر امور اقتصاد و دارایی شکل گرفته تا در این باره اقدامات لازم را انجام دهد و گزارش عملکرد خود را به هیأت وزیران و آقای رئیس‌جمهور ارائه خواهد کرد.

وی افزود: وزارت امور خارجه نیز مجموعه‌ای از اقدامات اولیه را انجام داده؛ از جمله آن نامه رسمی آقای ظریف به دبیرکل سازمان ملل است که متن آن در رسانه‌ها منتشر شده و این نامه مبتنی بر استدلال‌های محکم و قانونی جمهوری اسلامی ایران است.

جابری انصاری ادامه داد: سخنگوی سازمان ملل نیز اعلام کرده که دبیرکل سازمان ملل آمادگی دارد تا نسبت به این مسئله با جمهوری اسلامی ایران همکاری کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: همچنین سفیر کشور سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران به وزارت امور خارجه فراخوانده شده و اعتراض کشورمان تحویل آنها شده؛ قول داده‌اند که اعتراض ما را به مقامات آمریکایی ارسال کنند. اینها مجموعه اقدامات اولیه‌ای است که با توجه به دیدگاه جمهوری اسلامی ایران نسبت به این مسئله صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس اقداماتی که توسط کمیته ویژه پیگیری این مسئله صورت خواهد گرفت، برای استیفای حقوق ملت ایران اقدام خواهیم کرد.

هفته آینده، سفر رئیس جمهور ترکمنستان به تهران

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سفر رئیس‌جمهور کره‌جنوبی به ایران گفت: در ادامه حرکت دیپلماتیک جمهوری اسلامی در روابط با کشورهای مختلف، شاهد سفر رئیس‌جمهور کره جنوبی به ایران هستیم که این سفر سه روز به طول خواهد انجامید.

وی افزود: هیات همراه رئیس‌جمهور کره‌جنوبی شامل ۴ وزیر و بیش از ۲۳۰ تاجر و بازرگان است و قرار است ۴۴ تفاهم‌نامه میان دو کشور به امضا برسد که ۲۰ تفاهم‌نامه با حضور روسای جمهور امضا خواهد شد.

جابری انصاری تاکید کرد: رئیس‌جمهور کره‌جنوبی دیدارهایی را در عالی‌ترین سطح با مقامات جمهوری اسلامی خواهد داشت و همچنین با مقام معظم رهبری در چارچوب این دیدارها ملاقات خواهند کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه از سفر رئیس کابینه ترکمنستان به ایران خبر داد و گفت: این سفر در تاریخ ۱۸ اردیبهشت‌ماه انجام خواهد شد.

لزوم تغییر شیوه کشورهایی که به دنبال روش های تروریستی در سوریه هستند

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص تشدید درگیری‌ها در شهر حلب در سوریه و نشست وزرای امور خارجه آمریکا، عربستان و اردن در ژنو در این خصوص، گفت: تداوم فاجعه بزرگ انسانی در سوریه ضرورت یک اقدام جدی همه‌جانبه از سوی همه طرف‌های موثر در این بحران را ایجاد می‌کند.

جابری انصاری افزود: برای کنترل ابعاد بحران و حرکت هر چه سریعتر به سمت حل آن، مشخص است ادامه این روند به استمرار ابعاد فجایع انسانی منجر خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز تاسف از اینکه در طول این بحران گروه‌های مسلحی که ادعای آزادی سوریه را دارند و اختلافات سیاسی خود را با روش‌های خشونت‌آمیز دنبال می‌کنند، موازین انسانی را بارها زیر پا گذاشته‌اند، گفت: این رفتارها بارها مورد نقض قرار گرفته است و دولت سوریه نیز مواضع خاص خود را در این زمینه دارد.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران استمرار بحران سوریه را منجر به ادامه ابعاد فاجعه انسانی می‌داند و در این موضوع آشکارا مواضع خود را اعلام کرده است. ایران همه تلاش خود را به کار می‌گیرد تا بحران سوریه حل شود و به صورت مسالمت‌آمیز خاتمه پیدا کند.

جابری انصاری گفت: اصول توافق رسیدن به یک حرکت سیاسی و خروج از وضعیت فاجعه انسانی در سوریه منوط به این است که بازیگران و کشورهایی که تحقق اهداف سیاسی خود را از طریق روش‌های تروریستی دنبال می‌کنند بپذیرند که ادامه وضعیت فعلی هیچ نتیجه سیاسی برای آنها نخواهد داشت و تنها به پیچیده‌تر شدن بحران و ابعاد فاجعه انسانی منجر خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: امیدواریم همه کشورها و طرف‌های موثر در این بحران به یک فهم مشترک برسند و ضرورت کنار گذاشتن روش‌های خشونت‌آمیز و رسیدن به راه حل سیاسی مبتنی بر گفتگو و توافق بین طرف‌های سوری برای مراجعه به انتخابات سراسری و انتخاب ملت سوریه در دستور کار قرار گیرد.

کانادا بدنبال اعاده روابط دیپلماتیک با ایران است

جابری انصاری در ادامه در پاسخ به سئوالی در خصوص از سرگیری روابط ایران و کانادا و اینکه آیا دیدارهایی بین مسئولان وزارت خارجه دو کشور صورت گرفته است، گفت: قطع روابط ایران و کانادا تصمیم دولت قبلی کانادا بوده که یک تصمیم غیرمنطقی و غیرمرتبط با منافع دو کشور است.

وی افزود: در شرایط جدید سیاسی و دیپلماتیک ایران بعد از برجام، دولت جدید کانادا آمادگی و علاقه‌مندی خود را برای اعاده روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی اعلام کرد.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: بر این اساس بین دو کشور توافق شد که گفتگوهایی صورت بگیرد و اولین دور از این گفتگو اخیرا در نیویورک بین نمایندگان دو کشور انجام شد و طبیعی است که روند اعاده روابط زمانبر خواهد بود و همچنین مبتنی بر قواعد اساسی و احترام متقابل میان کشورهاست.

جابری انصاری خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی اعلام کرده است با توجه به تغییر دولت کانادا و علاقه‌مندی این دولت در اعاده رابطه با ایران آمادگی دارد که در این مسیر همکاری کند و گفتگوهایی هم در این چارچوب میان نمایندگان دو کشور انجام شده است.

وی در ادامه در پاسخ به سئوالی در خصوص تحولات اخیر عراق و اعتراضات و تحصن‌های برخی گروه‌های سیاسی این کشور، اظهار کرد: جمهوری اسلامی همه طرف‌های سیاسی عراق را به آرامش و ایجاد فضای مناسب برای حل و فصل مسائل این کشور از طریق گفتگو و تفاهم سیاسی فرا می‌خواند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: حفاظت از روند سیاسی و دستاوردهای سیاسی ملت عراق طی سال‌های گذشته و التزام به حاکمیت قانون در عراق ضامن ثبات و تداوم توسعه و تحکیم وفاق ملی در این کشور است.

جابری انصاری تاکید کرد: امیدواریم مسائل عراق از طریق همکاری دولت و جریان‌های سیاسی و همچنین از طریق رهنمودها و ارشادات مراجع تقلید حل و فصل شود و زمینه‌های تحقق عزم ملی برای مبارزه همه جانبه با تروریسم و فساد به عنوان مطالبات مجموعه گروه‌ها و جریان‌های سیاسی عراق فراهم شود.

وی گفت: تمرکز بر این دو مسئله یعنی مبارزه با تروریسم و فساد نیازمند گفتگوها میان جریان‌های سیاسی عراقی است و جمهوری اسلامی ابراز امیدواری می‌کند که هر چه سریعتر زمینه این گفتگوها فراهم شود.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: ایران آمادگی دارد که از همه ابزارها و روابط خود در جهت تسهیل این گفتگوها تا رسیدن به نتیجه مطلوب استفاده کند.

جابری انصاری با اشاره به موضوع حضور نظامی عربستان در خلیج‌فارس در چارچوب ایجاد نیروی امنیتی عربی اظهار کرد: بارها اعلام کردیم میان آنچه از سوی عربستان اعلام و اعمال می‌شود، فاصله و شکاف عمیقی وجود دارد و آنچه از اقدامات عربستان مشاهده می‌شود حمایت و امداد ایدئولوژیک و مالی و سیاسی از جریان‌های افراطی و تروریستی است.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: عربستان اقدامات مختلفی را در این چارچوب در مجموعه تحرکات و مواضع خود در ماه‌ها و سال‌های اخیر انجام داده است.

وی خاطرنشان کرد: تا وقتی عربستان اقدامات خود را در یک مسیر و شعارها و مواضع اعلامی خودش را در مسیر دیگری پیگیری می‌کند، هیچ‌گونه مصداقیتی با مواضع عربستان ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: واقعیت این است که عربستان هم در منطقه و هم در جهان با بحران مصداقیت مواضع مواجه است و بسیاری از شعارهایی که می‌دهد مبنای عملی ندارد، به همین دلیل از سوی بسیاری از بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی جدی گرفته نمی‌شود.

جابری انصاری در پاسخ به سئوالی در خصوص اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه مصادره اموال ایران به دلیل انطباق با قوانین این کشور ناقض قوانین بین‌المللی نیست، گفت: ما بارها اعلام کردیم که این اقدام نقض صریح و آشکار قوانین و مقررات بین‌المللی است و استنادات و استدلال‌های این موضوع در نامه مفصل وزیر خارجه به دبیرکل سازمان ملل اعلام شد.

وی تصریح کرد: اقدام دولت آمریکا و قوای سه گانه این کشور نقض آشکار مبانی قوانین بین‌المللی است و ترجیح احکام دادگاه‌های داخلی یک کشور بر قوانین بین‌المللی محسوب می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: این اقدام مبتنی بر یک تفسیر شاذ حقوقی از قوانین بین‌المللی انجام شده و ایران با جدیت از مجاری و راه‌های سیاسی و دیپلماتیک، استیفای حقوق خود را دنبال خواهد کرد.

جابری انصاری در پاسخ به سئوالی در خصوص سخنان مقام معظم رهبری در دیدار رمضان عبدالله مبنی بر تلاش آمریکایی‌ها برای جلوه دادن درگیری‌ منطقه‌ای به درگیری‌های شیعه و سنی، گفت: اینکه برخی از کشورها به دنبال تصویرسازی از مشکلات و اختلافات منطقه ما در قالب اختلافات طایفه‌ای و مذهبی هستند، یک سیاست آشکار است.

وی افزود: این سیاست آشکار توسط عربستان و برخی کشورها دنبال می‌شود و اختلافات سیاسی موجود را به اختلافات طایفه‌ای و مذهبی تبدیل می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: برخی دولت‌ها مانند عربستان به این دلیل که در برابر روند تحولات زمانه و خواسته‌ها و مطالبات درون کشور خود و خواسته‌های مشروع ملت‌های عرب بنای فرار از پاسخگویی دارند، سعی کردند اختلافات سیاسی موجود در منطقه را به اختلافات فرقه‌ای و مذهبی تبدیل کنند.

جابری انصاری تاکید کرد: این کشورها می‌خواهند از این طریق با تغییر موضوع اصلی مسائل و انحراف اذهان، بسیجی را برای خود فراهم سازند و صورت مسئله را نیز پاک کنند.

وی خاطرنشان کرد: تعجب ما از برخی دیگر از دولت‌های دوست است که چنین نیازی را برای تبدیل مسائل منطقه‌ای به موضوعات فرقه‌ای ندارند، اما متاسفانه تحت تاثیر سیاست‌های تفرقه‌افکنانه عربستان، سیاست‌های منطقه‌ای خود را تنظیم کرده‌اند و به نحوی به ادامه درگیری‌ها کمک می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: بارها گفته‌ایم که امیدواریم با فهم مشترک بین رهبران، نخبگان، احزاب و جریان‌های سیاسی منطقه، زمینه این سوء‌استفاده و سیاست‌های انحرافی سد شود و موضوعات در حد واقعی خودش به عنوان اختلافات سیاسی به رسمیت شناخته شود.

جابری انصاری تاکید کرد: جمهوری اسلامی سیاست‌های خاص خودش را دنبال می‌کند و مواضع و اقدامات خود را مبتنی بر این سیاست‌ها تنظیم کرده است و امیدواریم با همراهی کشورهای دیگر و فهم مشترک میان نخبگان منطقه، زمینه‌های حرکت در این مسیر به شکل مناسبی فراهم شود.

وی در پاسخ به موضوع حج امسال و رایزنی‌های انجام شده در این خصوص گفت: همان طور که می‌دانید صدور روادید از سوی عربستان برای نمایندگان ایران جهت انجام گفتگوها در ریاض با تاخیر بسیار زیاد انجام شد و متاسفانه دولت عربستان همکاری‌های لازم را انجام نداده است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ایران هیچ درخواست فوق‌العاده و ویژه‌ای جز اینکه دولت عربستان به وظایف طبیعی و بدیهی خودش به عنوان دولت میزبان مراسم حج عمل کند ندارد، گفت: متاسفانه عربستان باز هم در ادامه تناقض میان سیاست‌های اعلامی و اعمالی خودش یک گونه حرف می‌زند و گونه‌ای دیگر عمل می‌کند.

جابری انصاری گفت: عربستان عملا موضوع حج و همچنین برخی مسائل ورزشی را آغشته به اختلافات سیاسی کرده است و به کارشکنی و مشکل‌آفرینی در تحقق خواسته‌های جمهوری اسلامی مبادرت می‌ورزد.

وی تصریح کرد: خواسته‌های جمهوری اسلامی شامل حفظ امنیت و سلامت حجاج، فراهم کردن زمینه‌های طبیعی برگزاری و مسافرت حجاج ایرانی بر اساس رویه‌های سال‌های گذشته و توافقات موجود است.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: اگر روند فعلی ادامه پیدا کند و عربستان تغییری در سیاست اشتباه خودش انجام ندهد، دولت این کشور مسئول سد راه حجاج ایرانی خواهد بود و این پرونده هم به مجموعه‌ پروند‌ه‌های عربستان در زمینه نقض آشکار قوانین بین‌المللی و قوانین ناظر بر مناسک اسلامی اضافه خواهد شد.

جابری انصاری افزود: مرجع تصمیم‌گیری در خصوص مسئله حج در ایران به لحاظ اجرایی برعهده سازمان حج است، اما تصمیم‌گیری‌های نهایی در شورای عالی حج انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص بازگشایی سفارت ایران در ایرلند گفت: دولت ایرلند در سال ۲۰۱۱ به دلیل مشکلات مالی اعلام کرد که سفارت خود در ایران را تعطیل می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: جمهوری اسلامی اگر درخواست رسمی از سوی دولت ایرلند مبنی بر بازگشایی سفارت این کشور در ایران را دریافت کند، با نگاه مثبت برخورد خواهد کرد و در مسیر طبیعی خودش پیگیری می‌کند.

جابری انصاری گفت: این مسئله هم از جمله نتایجی است که در دوران پسابرجام انجام می‌شود و در صورت تمایل دولت ایرلند با نگاه مثبت پیگیری خواهد شد.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص مسئله فروش آب سنگین به آمریکا و جلوگیری از تکرار مصادره اموال جمهوری اسلامی از سوی دولت ایالات متحده، گفت: نحوه برخورد غیرمنطقی آمریکا با موضوع مصادره اموال ایران نوعی بی‌اعتمادی کامل را در جمهوری اسلامی نسبت به اقدامات آمریکایی‌ها ایجاد کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به قرارداد فروش آب سنگین به آمریکا گفت: طرف این قرارداد سازمان انرژی اتمی است و همان‌گونه که سخنگوی این سازمان اعلام کرده همه تدابیر اجرایی جهت اطمینان از وصول مبالغ این قرارداد پیش‌بینی و پیگیری خواهد شد و برای اینکه این توافق به نحو مناسبی در مرحله اجرایی بتواند به اجرا برسد، تمامی پیش‌بینی‌ها و اقدامات انجام خواهد گرفت.

جابری انصاری در ادامه در پاسخ به سئوالی در خصوص اظهارات سرلشگر رحیم صفوی مبنی بر اینکه باید در روابط با ترکیه بازنگری صورت گیرد و همچنین سخنان نخست وزیر ترکیه علیه ایران، گفت: مواضع رسمی جمهوری اسلامی در موضوعات سیاست خارجی و راهبردهای اساسی در این زمینه مطابق قوانین کشور توسط مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه اعلام می‌شود.

وی افزود: طرح نظرات از سوی شخصیت‌های دیگر و افراد دانشگاهی همانند تمام نقاط دنیا نظرات و دیدگاه‌های شخصی افراد است و هیچ مانعی هم در این نوع اظهارنظرات وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه با اعلام سیاست جمهوری اسلامی در روابط با ترکیه گفت: تصمیم جمهوری اسلامی گسترش همکاری‌ها و روابط همه‌جانبه با ترکیه است، زیرا ما دو کشور بزرگ با تاریخی طولانی از روابط هستیم، اما در حال حاضر در تفسیر تحولات منطقه‌ای بین ایران و ترکیه دیدگاه‌ها و سیاست‌های متفاوتی وجود دارد.

وی با بیان اینکه راهبرد ما استمرار همکاری ها با دولت ترکیه است، گفت: محدود کردن اختلافات و مدیریت آن و تلاش در جهت وصول حداکثر منافع دو کشور و همچنین تلاش برای حل بحران‌های موجود منطقه‌ای در دستور کار جمهوری اسلامی قرار دارد.

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به سخنان نخست وزیر ترکیه گفت: برخی از اظهارات مقامات ترکیه منطقی نیست و تفسیرهای اشتباهی است که از سوی آنها اعلام می‌شود و امیدواریم با دید راهبردی در جمهوری اسلامی و فهم مشترک میان دو کشور، زمینه گسترش همکاری‌ها فراهم شود.

جابری انصاری در پاسخ به سئوالی در خصوص وضعیت پناهجویان ایرانی در استرالیا، تصریح کرد: متاسفانه حوادث تلخی در روزها و هفته‌های اخیر درباره برخی پناهجویان ایرانی در کشورهای مختلف به وجود آمد که بسیار تاسف‌آور است.

وی افزود: امیدواریم که با استمرار برنامه‌های توسعه ملی در جمهوری اسلامی، همه اتباع کشور احساس زندگی همراه با کرامت و رفاه و تامین نیازهای طبیعی خودشان داشته باشند.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: در معالجه مشکلاتی که برای برخی پناهجویان وجود دارد، مجموعه‌ای از پیگیری‌ها توسط وزارت خارجه هم در سطوح سیاسی و هم در رایزنی‌ها و سفرهای وزیر خارجه و مقامات وزارت خارجه انجام شده است و هم در گفتگوهایی در سطوح کنسولی بین ایران و کشورهایی که در معرض این موضوعات هستند، در دستور کار قرار دارد.

جابری انصاری با بیان اینکه برخی کشورها با مواضع غیراصولی و غیرمنطبق با واقعیات در ارتباط با مسائل حقوق بشر اقدام به صحنه‌پردازی‌ها و انتشار تصاویر جنجالی می‌کنند، گفت: این اقدامات باعث زمینه تحرکاتی از سوی تعدادی از اتباع یک کشور دیگر می‌شود و همان کشورها در معرض برخی مشکلات مربوط به پناهجویان قرار می‌گیرند و در مواجهه با این مشکلات سیاست‌هایی را اتخاذ می‌کنند که به بروز فجایع دیگری منجر خواهد شد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا رفتارهای خصومت‌آمیز آمریکا علیه ایران پس از برجام روابط ایران و اروپا را تحت تاثیر قرار خواهد داد، گفت: متاسفانه برخی دشمنان تلاش می‌کنند روند طبیعی روابط ایران با دیگر کشورها را به هم بزنند، ولی ما باید تلاش کنیم حداکثر استفاده را از وضعیت فعلی ببریم و چالش‌های موجود را مدیریت و امکان عملیاتی شدن توافق و روابط مطلوب با دیگر کشورها را فراهم کنیم.