آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که نباید از حاشیه برخی شهرها از جمله مشهد غفلت کرد گفتند: متاسفانه اخبار خوبی در این زمینه شنیده نمی شود و تحرکات وهابی ها برای نفوذ در این مناطق بیشتر شده، به همین دلیل نباید نسبت به این مسئله غفلت کنیم.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله مکارم شیرازی صبح امروز در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تولیت آستان قدس رضوی گفتند: انتصاب شایسته شما به عنوان تولیت این آستان مبارک باعث خرسندی بود و مطمئن هستیم که راه پربرکت تولیت فقید آیت الله طبسی به خوبی ادامه خواهد یافت.

ایشان با تجلیل از خدمات ارزنده آیت الله واعظ طبسی و گسترش فوق العاده خدمات به زائران در دوره تولیت ایشان گفتند: خدمات آن مرحوم در گسترش فضای حرم و خدمات فرهنگی از فعالیت هایی که در طول تاریخ در خصوص این حرم شده بود بیشتر است و باید از خدمات ایشان قدردانی کرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان کردند: آستان قدس رضوی کانون فرهنگی عظیم جهان اسلام است که سالانه بیست میلیون زائر را به سوی خود جلب می کند و باید از این ظرفیت عظیم برای توسعه آموزش های فرهنگی استفاده کرد که اگر این جامعه هدف، تحت آموزش مبتکرانه و سودمند قرار گیرند، تحول عظیمی در جهان اسلام صورت خواهد گرفت،

ایشان افزودند: فقر تنها در حیطه اقتصادی خلاصه نمی شود، بلکه فقر اجتماعی و فرهنگی از خطرناک ترین فقر ها است که آستان قدس باید نسبت به این مسئله توجه خاصی را معطوف کند.

این مرجع تقلید بیان کردند: آستان قدس باید آنچه را موجب رفاه زائران است، ایجاد کند، بنده دو زائر سرا در مشهد، ویژه طلاب و بعضا غیر طلاب ساخته ام که در سال زائران بسیاری را در خود جایی می هد و برخی از طلاب سال ها به خاطر مشکل مالی توفیق زیارت نداشتنه اند اگر توسعه در این قالب ها صورت گیرد، می توانید سالانه میزبان خیل عظیمی از دلدادگان به فرهنگ امامت باشید.

از وضعیت فرهنگی حاشیه شهر مشهد غافل نشوید

ایشان افزودند: مدیران فرهنگی و به خصوص مدیران آستان قدس، نباید از وضعیت فرهنگی حاشیه شهر مشهد غافل شوند، زیرا متاسفانه اخبار خوبی در این زمینه شنیده نمی شود و تحرکات وهابی ها برای نفوذ در این مناطق بیشتر شده، به همین خاطر نباید نسبت به این مسئله غفلت کنیم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی ادامه دادند: باید با هماهنگی و همکاری دستگاه های مختلف از جمله حوزه های علمیه، بسیج و نهادهای مختلف اقدام به ساخت مدارس علمیه متعدد، پایگاه های گسترده بسیج، ایجاد خانه های عالم هرگونه فعالت وهابیت در منطقه را خنثی کرده و اجازه نفوذ به آنها ندهیم که البته در زمان آیت الله واعظ طبسی پیگیری شد و ما اقدامات فرهنگی انجام دادیم.

ایشان عنوان کردند: باید این مناطق را از نظر مادی و هم فرهنگی تحت پوشش قرار گیرند و خدمات فرهنگی مناسبی به اینها داده شود.

این مرجع تقلید تصریح کردند: حوزه علمیه مشهد پس از قم دومین حوزه علمیه کشور است و درست است مسئولیت آن از حیطه تولیت خارج شد؛ ولی حوزویان نیازمند حمایت هستند و آستان قدس باید به حمایت خود به حوزویان ادامه دهد و این پایگاه تشیع را پررونق تر از گذشته حمایت کند؛ باید حوزویان تشویق شوند و در عرصه های فرهنگی و تبلیغی فعالیت داشته باشند.

این مرجع تقلید در پایان با تحکیم فعالیت فرهنگی و رفاهی آستان قدس بر لزوم اطلاع رسانی از این خدمات تاکید کردند و گفتند: برخی از ما می پرسند که وجوهات در چه راهی ساخته می شود که در این زمینه ما نیز همه محل های مصرف این وجوهات را که از جمله می توان به تامین شرعی ۴۰۰مدرسه علمیه، شهریه طلاب خارج از کشور، ساخت مدارس و مساجد، تامین طرح های فرهنگی، تامین کالاهای فرهنگی در ایران و سایر کشورهای جهان را در سایت خود منعکس کردیم تا مردم بدانند هزینه ها و خدماتی در این راستا انجام می شود اطلاع پیدا کنند.