نخست وزیر ترکیه اعلام کرد: بیش از ۶۰ سال است که منتظر عضویت در اتحادیه اروپا هستیم؛ بهبود روابط با روسیه جایگزین عضویت در این اتحادیه نیست.

به گزارش پرس شیعه به نقل از آناتولی، بنعلی ایلدریم نخست وزیر ترکیه امروز چهارشنبه در اظهاراتی اعلام کرد: بهبود روابط با روسیه به هیچ عنوان به عنوان جایگزینی برای اتحادیه اروپا نخواهد بود.

نخست وزیر ترکیه ادامه داد: آنکارا کماکان متعهد به کسب عضویت در اتحادیه اروپا خواهد بود.

وی در ادامه افزود: کشوری عضو ناتو هستیم و بیش از ۶۰ سال است که منتظر عضویت در اتحادیه اروپا بوده ایم. کشورهائی که پس از ما این درخواست را داده اند به عضویت درآمده اند. دیدگاهی ایدئولوژیک در موضوع عضویت ترکیه در این اتحادیه وجود دارد.

این در حالیست که «عمر چلیک» وزیر امور اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد ترکیه چهارشنبه هفته گذشته ۲۹ فروردین ماه سال جاری ضمن انتقاد از گزارش اخیر اتحادیه اروپا درباره عقبگرد آنکارا از مسیر دستیابی به عضویت در این اتحادیه اعلام کرد: گزارش اروپا فاقد هرگونه واقعیت‌گرائی بوده و نمی‌تواند اختلافات دوجانبه را اصلاح کند. گزارشی بی مفهوم و بدون آینده نگری و توجه به تحولات بوده و در آن به فهم دقیق، ابعاد و چشم انداز روابط توجهی نشده است.

مذاکره کننده ارشد ترکیه در پیوستن آنکارا به اتحادیه اروپا ادامه داد: گزارش مذکور روابط میان ترکیه و اتحادیه اروپا را نزدیک‌ تر نمی‌ کند. کنارگذاشتن چشم‌ انداز عضویت ترکیه غیرقابل قبول است.

لازم به ذکر است، کمیسیون اروپا با انتشار گزارشی اعلام کرده که ترکیه در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا دچار عقبگرد شده است و لذا پرونده چشم‌ انداز عضویت ترکیه در این بلوک را کنارگذاشت.