دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تاکید کرد: حامیان گروههای تروریستی شکست خورده در سوریه بدنبال ناامن سازی افغانستان و انتقال بقایای تروریستهای شکست خورده در سوریه به این کشور هستند.

به گزارش پرس شیعه، حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس جمهور افغانستان صبح امروز(چهارشنبه) در حاشیه برگزاری نهمین اجلاس مقامات عالی امنیتی کشورهای پنج قاره جهان در روسیه با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

درجریان این ملاقات، طرفین آخرین تحولات سیاسی و امنیتی منطقه و همچنین روند همکاریهای دوجانبه  ایران و افغانستان دربخشهای اقتصادی، سیاسی وامنیتی رامورد بحث وبررسی قراردادند.

دریابان شمخانی در این ملاقات با ابراز تاسف نسبت به اقدامات تروریستی اخیر در افغانستان که به کشته شدن جمعی از مردم بیگناه این کشور منجر شد، اظهار داشت: حامیان گروههای تروریستی شکست خورده در سوریه بدنبال ناامن سازی افغانستان و انتقال بقایای تروریستهای شکست خورده در سوریه به این کشور هستند.

شمخانی بر ضرورت تسریع در فعالیت  کمیته های پنج گانه همکاریهای مشترک برای دستیابی به نتایج عملی که تامین کننده ثبات و امنیت درمنطقه است، تاکید کرد و گفت: همکاری مشترک اطلاعاتی و امنیتی کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان، چین و روسیه می تواند از طریق تجمیع و تبادل ظرفیتهای ۵ کشور، زمینه های توقف برنامه های بی ثبات کننده برخی کشورهای غربی و هم پیمان‌های منطقه ای انها را فراهم نماید.

حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس جمهور افعانستان نیز در جریان این ملاقات، سخنرانی علی شمخانی در نهمین اجلاس امنیتی روسیه را بسیار مهم، قابل توجه و واقع بینانه عنوان کرد و اظهار داشت: روابط دوستانه و رو به توسعه ایران و افغانستان علیه هیچ کشوری دیگری نبوده و از رویکردهای سیاسی کشورهای دیگر نیز تاثیر پذیر نیست.

وی با اشاره به دستگیری تعداد زیادی از اتباع بیگانه عضو داعش از سوی دستگاههای امنیتی این کشور که اخیرا به صورت غیرقانونی وارد افغانستان شده اند، خاطر نشان کرد:به طور قطع این گونه اقدامات از برنامه ای خطرناک برای استفاده از جغرافیای افغانستان به منظور سازماندهی جدید گروههای تروریستی خبر می دهد و کشورهای منطقه باید باحساسیت بیش از پیش با این روند مقابله کنند.