یکی از علمای نیجریه اعلام کرد: به زودی گور دسته جمعی شیعیان نیجریه نبش قبر شده و پیکر پاک شهدایی که ناعادلانه قتل عام شده‌اند تحویل جنبش اسلامی داده می‌شود تا مراسم مناسبی برای تک تک آن ها برگزار شود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از islamicmovement.org، جنبش اسلامی نیجریه در مراسمی که شنبه برگزار شد روز شهدا را به یاد کسانی که در راه این جنبش به شهادت رسیده‌اند گرامی داشت. این مراسم یادبود در مرکز اسلامی فودیه در زاریا با شرکت صدها تن از خواهران و برادران دینی مسلمان نیجریه برگزار شد. شیخ باداماسی یعقوب، شیخ عبدالحمید بلو و شیخ عبدالرحیم یالو از سخنرانان این گردهمایی بوده و شخصیت‌های برجسته زاریا و مناطق اطراف نیز حضور داشتند.

شیخ باداماسی یعقوب، برادر جوانتر شیخ ابراهیم زاکزاکی رهبر شیعیان نیجریه درباره شرایط سلامتی برادرش توضیحاتی داد و پیام شیخ را به پیروانش رساند و گفت: شیخ ابراهیم زاکزاکی ۹۰% نیرویش را از آسیب‌های کشنده در پی شلیک گلوله‌های مرگبار بازیافته است. او که در ناحیه چشم‌ها، دست‌ها و پاها مجروح شده و به شدت آسیب دیده بود به لطف خدا بهبود یافته است. همسر ایشان بیشتر از شیخ مورد اصابت گلوله قرار گرفته است و تنها خدا می‌داند چند گلوله از بدن ایشان خارج کرده‌اند. اما خدا رو شکر ایشان نیز سلامتی خود را بازیافته و پزشکان از بهتر شدن حال هر دوی آن‌ها متعجب شده‌اند.

شیخ باداماسی تاکید کرد: شیخ ابراهیم زاکزاکی پیروانی همچون امام حسین (ع) داشت که جان خود را برای حفاظت از زندگی رهبرشان فدا کردند. سربازان ارتش هزاران تن از یاران شیخ را ناعادلانه به شهادت رساندند تا توانستند به شیخ دسترسی پیدا کرده و ایشان را بربایند.

او در پایان سخنانش نیز پیام شیخ ابراهیم زاکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه را برای شرکت‌کنندگان در مراسم خواند و گفت: من راه و روش خواهران و برادرانی را توصیه می‌کنم که در سرتاسر کشور ایستادگی کرده و عملکردی خارق‌العاده در واقعه قتل‌عام از خود نشان دادند به علاوه تمامی فعالیت‌های جنبش اسلامی باید به روال معمول بدون هیچ گونه تردیدی ادامه یابد.

شیخ عبدالرحمان یولا هم در سخنرانی‌اش در این مراسم، با یادآوری رنج و عذاب وارده به شیخ زاکزاکی و یارانش در دسامبر ۱۹۸۴، و سپتامبر ۱۹۹۶، جنایت اخیر وارده علیه جنبش و دستگیری رهبر شیعیان را نقشه‌ای قدیمی برای درهم شکستن جنبش پایداری با از بین بردن شیخ زاکزاکی عنوان کرد.

او سپس از خواهران و برادران مسلمان خواست تا در مقابل ادعاها و داستان‌سرایی‌های عوامل امنیتی محتاط بوده، زیرا این اعمال برای ناامید کردن اعضای جنبش است.

شیخ عبدالحمید بلو نیز گفت: به زودی گور دسته جمعی نبش قبر شده، پیکر پاک شهدایی که ناعادلانه قتل عام شده‌اند از گور دسته جمعی خارج شده و تحویل جنبش اسلامی داده می‌شوند تا مراسم اسلامی مناسب برای تک تک ایشان برگزار شود.