در آیین اختتامیه سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم برترین های این دوره از مسابقات معرفی و از آنان تجلیل شد.

به گزارش پرس شیعه؛ آیین اختتامیه  سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با معرفی نفرات برتر در بخش مسابقات بین المللی بانوان جهان اسلام، روشندلان و بزرگسالان با حضور مسئولان کشور و لشکری برگزار شد.

در اختتامیه سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم که عصر چهارشنبه ۵ اردیبهشت در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد علاوه بر نمایندگان ۸۳ کشور جهان اسلام و برگزیدگان این دوره، چهره های قرانی، اساتید و مسئولان لشکری و کشوری نیز حضور پیدا کردند.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، امیر سرتیپ پوردستان رییس مطالعات راهبردی ارتش، سردار سرلشگر باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح، علوی وزیر اطلاعات،  سردار نقدی معاون فرهنگی سپاه،حجت الاسلام محمدی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه، حسین مهدی نژاد معاون فرهنگی سازمان بهزیستی کل فرهنگی،فاطمه ذوالقدر نماینده مجلس، لاله افتخاری ، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و عضورشورای انقلاب فرهنگی ، اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، پلارک رییس ستاد عتبات عالیات برگزار شد.

در ابتدای این مراسم علیرضا رضایی نماینده کشور افغانستان در رشته قرائت و نفر برتر این دوره از مسابقات به تلاوت پرداخت و در ادامه مجید یراقبافان ضمن خوشامدگویی به میهمانان بیانیه هیات داوران  را قرائت کرد.

در این بخش از مراسم در رشته حفظ مسابقات قرآن روشندلان محمد انیس از هند، اکرم آوچار از ترکیه، محمد السعید عبدالغنی القمیری از مصر  و در رشته قرائت محمد قاییم نیزار از مالزی،  امیدرضا رحیمی از ایران، حسین محمد شلال از عراق تجلیل  به عمل آمد.

 از حضور قاریان و حافظان تشکر می کنم

همچنین حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی ضمن قدردانی از حضور مقامات کشوری و لشگری در مراسم اختتامیه گفت: خدا را سپاسگزایم که این توفیق را به ما داد تا آیین اختتامیه قرآن کریم را با حضور ۸۴ کشور از قاره های مختلف جهان با شعار یک کتاب یک امت برگزار کنیم، تا همزمان در کنار این رویداد قرآنی یک همایش پژوهشی و مسابقات طلاب و دانشجویان را برگزار کردیم.

نماینده ولی فقیه با اشاره به برگزاری بخش های مختلف مسابقات قرآن کریم؛ افزود: برگزاری مسابقات قرآن کریم، یکی از برکات جمهوری اسلامی است که با اظهار نظری که شما بزرگان بیان کردید، این مسابقات “ام المسابقات” جهان اسلام است و هیچ کس تا امروز  نتوانست است، چنین مسابقاتی را برگزار کند. این مسابقات را می توانیم به المپیاد قرآنی تعبیر کنیم که ۱۰ نفر از ایرانیان در این مسابقات شرکت کردند و رتبه آورند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی عنوان کرد: در پایان برخود لازم میدانم که از حضور حفاظ و قراء جهان در این مسابقات قدردانی کنم؛ از داوران داخلی و بین المللی و  دستگاه هایی که با ما در ارتباط بودند و در برپایی این رویداد مشارکت داشتتد، نیز تشکر می کنم.

در ادامه با دعوت از فاطمه ذوالقدر نماینده مجلس شورای اسلامی، لاله افتخاری عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بر روی جایگاه از برگزیدگان دومین مسابقات بین الملی بانوان جهان اسلام تجلیل شد.

بر همین اساس حکیمه نماینده جمهوری اسلامی ایران رتبه اول، عقیله بن کروش از الجزایر رتبه دوم و عاشورا امان لیلا نقی از تانزانیا رتبه سوم را کسب کرد.

حاملان قرآن نعمت الهی هستند

در ادامه مراسم  علی لاریجانی ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این دوره از  مسابقات ، گفت: افتخار این را دارم که هر سال به دعوت رییس سازمان اوقاف در این مراسم حضور پیدا می کنم و لازم می دانم از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس اوقاف تشکر کنم. انصافا در ساحت بسیار مبارک و مقدسی گام برداشتید و شاهد آن  هستم که این ارگان در طی سال گام های موثری در فرهنگ قرآنی و تربیت نسل قرآنی برداشته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه فرهنگ قرآنی جزو زیرساخت های توسعه فرهنگ کشور است، بیان کرد:  برخی معتقدند یکی از عوامل مهم در توسعه کشورها زیربنای فرهنگی است و بدون فرهنگ سازی توسعه کشورها رخ نمی دهد. چراکه توسعه و گسترش فرهنگ به بخشنامه های دولتی نیست، حکومت ها ابزار هستند و توسعه کشورها با حضور مردم شکل می گیرد. ما اگر این را قبول داشته باشیم که فرهنگ یک زیربنای یکتا است، باید بینیم چه چیزی نقش جوهری در توسعه این فرهنگ دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: آن جوهر اصلی این است که چه پایداری و جوهری در اهداف فرهنگی اصالت دارد، بنده فکر می کنم این مجالس قرآنی نقش برتر و با فاصله دارد، علتش این است که جایگاه حاملان قرآن جایگاه وسیعی است و راه سعادت، کمال انسان ها و جوهره کشور هاست. ما باید با رجوع به سنت های اسلامی خودمان بدانیم که چه جامعه ای در طراز اسلامی شکل گرفته است. قرآن کتابی است که انسان را از ظلمت به سمت نور می برد. اگر کسی در مرتبه نورانیت قرار بگیرد یعنی کمال یافته است. آنچه که انسان ها را به رشد و کمال می رساند در قرآن گردآمده است و هدایت واقعی و شمول رحمت الهی به کسانی است که انس با قرآن داشته باشند.

لاریجانی با اشاره به احادیث پیامبر اکرم(ص) و روایاتی از آیات نورانی قرآن کریم: اظهار کرد: حدیثی از رسول اکرم(ص) وجود دارد که می فرمایند: “کسانی که حامل قرآن هستند، سزاوارترین افراد در درگاه خشوع رحمت الهی هستند و این افراد سزاوار ترین افراد در روزه، نماز و رسیدن کمال سایر افراد هستند.”

وی ادامه داد: تنها راه رسیدن انسان به کمال واقعی، انس با قرآن است و در روایت متعددی آمده که انسان هایی که در دنیا با قرآن انس دارند وقتی در عالم ملکوت به دیدار پروردگار می رود در آخرت یک درجه به بهشت صعود پیدا می کنند.

لاریجانی با اشاره به مانوس بودن مقام معظم رهبری به قرآن کریم و شکل گیری جامعه بر پایه فرهنگ قرآنی خاطرنشان کرد: انس با قرآن جامعه  به خاطر رکنیتی است مقام معظم رهبری نسبت  به قرآن دارند. در روایتی پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: ” جامعه توسعه پیدا نمی کند، مگر با تمسک به قرآن” ما توسعه می خواهیم و می خواهیم امت اسلامی پیشرفت کند، و این تنها راهش تمسک به قرآن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به جامعه قرآنی موجود در کشور، ادامه داد: امروز در جامعه ما نسل قرآنی گسترش پیدا کرده است و حتما باید آموزش و پرورش ما با همین رویکرد به رشد و تکامل به قرآن توجه کند و آموزش های قرآن را توسعه بدهد، البته نه فقط آموزش و پرورش بلکه همه نهادهای کشوری هم باید این مسیر را بروند.

وی با برشمردن اهمیت گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه عنوان کرد: یکی از مسائل مهم قرآنی که جامعه ای با آن مسلح شود، مفاهیم استقامت و پایداری آن جامعه است. با آن یک جامعه قرآنی نورانیتی پیدا می کند که توکلش به خداست. جامعه ای که توکل و تکیه گاهش به قرآن باشد جنود الهی به کمکش می آید. من در روزهای پیش دیدم که رئیس جمهور آمریکا ایران را تهدید کرد، واقعا فکر کردید روش و منش ایرانی ها تغییر پیدا می کند. ملت ایران ملت با تجربه ای است . این یک تخیل است که شما فکر می کنید روی ملتی که تکیه اش به قرآن است، تاثیر می گذارد. درواقع شما  نه روی مباحث هسته ای و سایر امور تاثیر نخواهید  داشت.

لاریجانی در پایان گفت: ما افتخار می کنیم که در قانون ما آمده از هر مظلومی باید حمایت کرد. ما به موقعه جوابشان را می دهیم و اینگونه رفتار ها در منش ما تغییری نخواهد داشت و ما از مردم فلسطین و یمن حمایت می کنیم، ما رفتار امریکایی ها را رصد کرده و به موقعه جوابشان را خواهیم داد. کشورهای دم دمی مزاج تلاش می کنند تا با رژیم صهیونیستی ارتباط  برقرار کنند اما آینده ای ندارند و حتی پیش این ابر قدرت ها هم مقامی ندارند. بعضی از رهبران این ها کاری کردند که دیگر کشور به مسلمانان گستاخ شدند.

تربیت قرآن، تربیت استقامت است و نه راه سفلگان سیاسی که برای امت اسلام وضعیت اسفناکی را به وجود آوردند. اهل قرآن می توانند روشنی را تعریف کنند که دیگران مجبور شدند از آن اطاعت کنند.

تقدیر از مقام استاد عبایی

بعد از آن نیز به پاس خدمات چندین ساله  از عبدالرسول عبایی، خادم‌القرآن و پیشکسوت قرآنی کشورمان تجلیل به عمل آمد.

این تجلیل به منظور قدردانی از دو دهه خدمات این استاد قرآنی و عضویت و ریاست هیئت داوران مسابقات بین‌المللی قرآن کریم کشورمان انجام گرفت.

وی امسال و طی سی و پنجمین دوره این مسابقات به دلیل کسالت در هیئت داوران حضور نیافته بود.

بعد از آن نیز نفرات برتر رشته قرائت برادران سی و پنجمین مسابقات بین المللی قرآن به ترتیب علیرضا رضایی از افغانستان، سید مصطفی حسینی از ایران، عباس مصطفی شری از لبنان تجلیل به عمل آمد.

در ادامه گروه تواشیخ دخان از تبریز به اجرای قطعاتی پرداختند و بعد از آن نیزاز برگزیدگان رشته حفظ تجلیل به عمل آمد.

مصطفی اصفهانیان نماینده جمهوری اسلامی ایران در رشته حفظ حائز رتبه برتر شد و  محمد رشاد عبدالسمیع از مصر و احسن‌الله ابوالهاشم از بنگلادش نیز رتبه های بعدی را کسب کردند.

گفتنی است عصر چهارشنبه ۵ اردیبهشت ماه سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با شعار«یک کتاب، یک امت» و با حضور نمایندگان ۸۴ کشور جهان به کار خود پایان داد.