رضا نجفی نماینده کشورمان در سازمان ملل از عدم اجرای تعهدات کشورهای هسته‌ای در زمینه خلع سلاح و ان. پی. تی انتقاد کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از صدا و سیما، نماینده کشورمان در نزد سازمان‌های بین المللی در کنفرانس منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در سازمان ملل در ژنو نگرانی عمیق خود را از عدم اجرای تعهدات کشورهای هسته‌ای در زمینه خلع سلاح و اجرای ماده شش ان. پی. تی اعلام کرد.

رضا نجفی در دومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترس سلاح‌های هسته‌ای که در مقر سازمان ملل در ژنو جریان دارد؛ از کاهش محدود برخی از سلاح‌های هسته‌ای از رده خارج و قدیمی و نوسازی نسل جدید سلاح‌های هسته‌ای کوچک که در برنامه هسته‌ای جدید امریکا در سال ۲۰۱۸ به ان اشاره شده است انتقاد کرد.

وی در بخشی دیگری از سخنانش تاکید کرد که امریکا بعنوان تنها کشوری که دو بار از سلاح هسته‌ای علیه مردم غیرنظامی استفاده کرده است به هیچ وجه صلاحیت اظهار نظر در خصوص برنامه هسته‌ای سایر کشورها را ندارد.

نجفی در این سخنرانی از کشورهای غیر هسته‌ای عضو ناتو خواسته است ضمن اجرای ماده شش ان. پی تی همانند کشورهای قزاقستان؛ بلاروس و اوکراین؛ سلاح‌های هسته‌ای را از کشورهایشان خارج سازند.

نماینده کشورمان در این اجلاس از اینکه مصوبات کنفرانس‌های بازنگری قبلی ان. پی. تی به دلیل کارشنکنی برخی از کشورهای غربی از جمله امریکا به اجرا در نیامده است بشدت انتقاد کرد.

دومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترس سلاح‌های هسته‌ای جهت بررسی وضعیت خلع سلاح هسته‌ای، منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و استفاده صلح امیز از انرژی هسته‌ای به عنوان سه ستون اصلی معاهده در ژنو جریان دارد.

لازم به ذکر است که کنفرانس بازنگری NPT هر پنج سال یکبار برای بررسی پیشرفت اهداف معاهده بویژه خلع سلاح هسته‌ای برگزار می‌شود. این نشست کمیته مقدماتی جهت اماده سازی مباحث برای دهمین کنفرانس بازنگری NPT می‌باشد که قرار است در سال ۲۰۲۰ برگزار گردد.

تا کنون چندین کنفرانس بازنگری به دلیل عدم پایبندی کشورهای هسته‌ای به ماده ۶ معاهده وو فقدان پیشرفت در خلع سلاح هسته‌ای به شکست انجامیده اند. کشورهای هسته‌ای جهت انحراف افکار عمومی از خطر زرادخانه‌های تسلیحات هسته‌ای تلاش می‌کنند تا با ایجاد بحران‌های ساختگی و بزرگنمایی موضوعات مختلف از تمرکز جامعه جهانی بر خطر عظیمی که تسلیحات هسته‌ای این کشورها برای جامعه بشریت ایجاد کرده است منحرف نمایند.