وزیر امور کشورهای آفریقایی و اتحادیه عرب الجزایر با بیان اینکه سفرش به دمشق حامل سه پیام بوده، این سفر را «اشتباه دیپلماتیک» ندانست.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رای الیوم، «عبدالقادر مساهل» وزیر امور کشورهای آفریقایی و اتحادیه عرب الجزایر در واکنش به انتقاد احزاب مخالف از سفر وی به سوریه، اعلام کرد که سفرش به دمشق اشتباه دیپلماتیک نبوده است.

مساهل روز دوشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی در الجزایر گفت: سفرم به دمشق حامل سه پیام بود، اول اینکه این سفر همزمان با شصتمین سالروز استقلال سوریه انجام شد که از انقلاب الجزایر در سال های ۱۹۵۴ تا ۱۹۶۲ حمایت زیادی به عمل آورده و شمار زیادی از الجزایری ها را میزبانی کرد.

وی افزود: پیام دوم اعلام حمایت از مردم سوریه در مواجهه با تروریسم بود که الجزایر نیز از آن رنج برده است. ما تروریسم را در دمشق یا هرجای دیگر از جهان محکوم می کنیم چرا که تروریسم در همه جا یکی است. سوم اینکه به برادران سوری خود بگوییم که آشتی ملی، راهکار سیاسی و وحدت هیچ جایگزینی ندارد چرا که این خون مردم سوریه است که ریخته می شود.

مساهل ادامه داد: ما به کسانی که می گویند ما با سفر به دمشق مرتکب اشتباه شدیم می گوییم که آیا شما تروریسم را محکوم می کنید یا با آن هستید؟ در سوریه یک نفر هم وجود ندارد که این سفر را به مثابه خنجری از پشت به کشورش بداند. معارضان سوری خواستار راهکار سیاسی و وحدت ملی هستند.

وی با رد اینکه سفرش به دمشق در راستای میانجیگری کشورش در بحران سوریه انجام شده باشد، تاکید کرد: ما میانجی نیستیم و به منظور ارائه تجربه خود درباره مصالحه ملی و مبارزه با تروریسم به سوریه رفته بودیم.

لازم به ذکر است که مساهل روزهای ۲۵و۲۶ آوریل ۲۰۱۶ در رأس کمیته پیگیری الجزایر-سوریه به دمشق سفر کرد تا راه های همکاری اقتصادی بین دو کشور را با حضور «همام الجزایری» وزیر اقتصاد سوریه بررسی کند. وی در این سفر با بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز دیدار کرد.