وزیر دفاع آمریکا می گوید یکی از گزینه های ناتو برای دفاع از کشورهای اروپای شرقی در برابر روسیه، اعزام چرخشی چهار گردان نظامی به کشورهای حوزه بالتیک است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا از بررسی طرح استقرار چهار گردان از نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به کشورهای اروپای شرقی خبر داد. این نیروها قرار است به صورت چرخشی در این منطقه حضور داشته باشند.

کشورهای حوزه بالتیک نظیر استونی، لتونی و لیتوانی که در سال میلادی ۲۰۰۴ به ناتو پیوستند به بهانه مقابله با تهدیدهای روسیه، حضور بیشتر نیروهای ناتو در مرزهای خود را خواستار شده اند.

کارتر در اظهارات خود تایید کرد که قصد ناتو اعزام چهار گردان به کشورهای حوزه بالتیک و لهستان است. از سوی دیگر، روزنامه «وال استریت ژورنال» گزارش می دهد که تعداد نیروهای اعزامی حدود ۴۰۰۰ نفر خواهد بود.

کارتر بی آنکه توضیح بیشتری بدهد، در این باره گفت: این یکی از گزینه های مورد بحث است.

ناگفته نماند که دولت آمریکا همواره در تلاش بوده است تا اولویت خود را از تضمین امنیت متحدان اروپایی به دفع آنچه که اقدامات تهاجمی روسیه می خواند، تغییر دهد. واشنگتن پیشتر هزینه ای را برای بهبود سریع تمرین های نظامی ناتو اختصاص داده است و ماه میلادی گذشته (آوریل) از تصمیم خود مبنی بر چرخش دائمی گردان های زرهی آمریکا در خاک اروپا خبر داد.

کارتر اظهارات خود را در حالی ایراد کرد که عازم سفری سه روزه به کشور آلمان بود. وی قرار است در این سفر با ژنرال «کورتیس اسکاپاروتی» دیدار کند که به زودی فرمانده مقر اروپایی نیروهای ناتو خواهد شد.

اسکاپاروتی ماه گذشته در جلسه استماعی که در سنای آمریکا برگزار شد، رفتار روسیه را چالش برانگیز عنوان و این کشور را به نقض قوانین بین المللی متهم کرد.