حوزه های علمیه مرکزی است که بزرگترین انسان ها را در خود پرورانده و به عنوان الگو به جامعه اسلامی عرضه کرده است.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان در همایش بزرگداشت مقام معلم و تجلیل از اساتید نمونه خانم جامعه الزهرا(س) ضمن گرامیداشت روز معلم و شهادت شهید مطهری، بیان کرد: حوزه های علمیه تنها مرکزی است که بزرگترین انسان ها و با شخصیت ترین افراد را در خود پرورانده و انسان ها را به عنوان الگو و نمونه در طول تاریخ خود، به جامعه اسلامی عرضه کرده است.

وی بیان کرد: مجموعه شرایطی که در حوزه ها وجود دارد، سبب تربیت چنین انسان های شایسته، الگو و کامل شده است و هیچ جای دیگر چنین خصوصیات موثری را در خود ندارد.

وی شهید مطهری را به عنوان یکی از این نمونه انسان های کامل که تربیت یافتگان حوزه است، معرفی کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان تصریح کرد: این حوزه ها و اساتید حوزه بودند که توانستند از یک نوجوان، یک شخصیت بی بدیل، متفکر، فیلسوف، عارف، فقیه، مربی، دلسوز، عارف و بنیانگذار فکر و ایدئولوژی بسازند که سال های سال همچنان نسل جوان و امت ما از برکات آن برخوردار باشد.

این استاد جامعه الزهرا بیان کرد: در شرایطی که انقلاب ما هیچ نداشت، استاد مطهری بود که تشنگان علم را تغذیه، انقلاب را بیمه، فکر ها را مصون و نیاز ها را پاسخ می داد.

وی با بیان اینکه سراسر زندگی شهید مطهری برکت بوده است، گفت: ایشان توانست تمام علوم زمان خود را تقریبا یکجا و به صورت یک انسان فرهیخته فراگیرد.

عضو هیئت امنای جامعه الزهرا(س) خاطر نشان ساخت: استاد مطهری مشکلات، نیاز ها و خلا های فراوان کشور را چنان یک امت و لشکر مجهز به تمام نیاز های زمان خود، پاسخگو بود.

وی اضافه کرد: شهید مطهری از هر جا که هجمه ها و مسائلی مانند ناسیونالیسم و مارکسیسم بر می خیزید، شجاعانه، غیرتمندانه، هشیارانه، عالمانه و حکیمانه، پاسخ می داد.

حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان با اشاره به اینکه ایشان با نسل جوان، بازاری ها، حوزویان و دانشگاهیان ارتباط داشت، گفت: آن زمان در دانشگاه ها به حضور شخصیت هایی مانند شهید مطهری نیاز بود چرا که در دانشگاه ها کسانی حضور داشتند که تخم کینه و نفاق نسبت به اسلام می پاشیدند و در آخر نقاب از چهره برداشته و به سمت ایشان چاقو کشیدند.

وی ادامه داد: با این وجود ایشان احساس کرد که کار اصلی را باید با بازگشت به حوزه انجام دهد چرا که مرکز، حوزه است.

این استاد جامعه الزهرا با اشاره به اینکه هیچ جایی در زیر آسمان، بهتر از حوزه وجود ندارد، گفت: به خودتان ببالید که در حوزه تحصیل می کنید زیرا در اینجا کسانی آمدند که دغدغه خدا، دین و دفاع از مردم، دارند و خدا خواه و درد منداند و به دنبال مدرک، شغل و ثروت نیامده اند.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان اضافه کرد: جامعه الزهرا قطعه ای از بهشت است چرا که خداخواهی بهشتیان را به گرد هم می آورد.

وی تصریح کرد: تفاوتی که در قم، حوزه ها، فیضیه و جامعه الزهرا نسبت به مکان های دیگر وجود دارد، ارتباط استاد و طلبه است.

این استاد جامعه الزهرا با بیان اینکه در حوزه ها استاد به شاگرد و طلبه خود به چشم فرزندان خود می نگرد و شیفته فرزند خود است، گفت: بیشترین تاثیر را در حوزه ها، اساتید با سواد ندارند، باسواد های عاطفی دارند و آن اساتیدی که عاطفی تر اند، موفق تر نیز هستند.

عضو هیئت امنای جامعه الزهرا(س) ادامه داد: اساتید حوزه تلاش می کنند که شاگردان خود را تربیت و پرروش دهند و نگاه اقتصادی به شاگرد و کلاس خود ندارد و شاگردان آنان نیز این را احساس می کنند و به حکم مادر و پدر، غمخوار و دلسوز به استاد خود می نگرند.