نشست فوق العاده هیئت رئیسه اتحادیه جهانی علمای مقاومت و نشست کمیته مساعی حمیده ۱۶ اردیبهشت در بیروت پایتخت لبنان برگزار می شود.

به گزارش پرس شیعه؛ نشست فوق العاده هیئت رئیسه اتحادیه جهانی علمای مقاومت و نشست کمیته مساعی حمیده ۱۶ اردیبهشت در بیروت پایتخت لبنان برگزار می شود. این نشست با حضور آیت الله محسن اراکی، دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، آیت الله محمد علی تسخیری، رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب و جمعی از علما و شخصیت‌های برجسته جهان اسلام برگزار می‌شود.

در این نشست یک روزه موضوعاتی همچون بحران‌های کنونی جهان اسلام، مسئله فلسطین و اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی در مسجد الاقصی، نحوه مقابله با قطعنامه‌های صادره علیه مقاومت اسلامی به ویژه حزب الله سرافراز، جریان‌های تکفیری و شیوه‌های رویارویی با اندیشه‌های گروه‌های افراطی و طرح‌ها و برنامه‌های آینده اتحادیه علمای مقاومت و کمیته مساعی حمیده مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

اندیشه تأسیس اتحادیه جهانی علمای مقاومت در اجلاس بین‌المللی «علمای اسلام در حمایت از فلسطین» که از سوی مجمع تقریب مذاهب اسلامی در تهران برگزار شد، مطرح گردید. این اجلاس در واکنش به حوادث غزه با حضور بیش از ۲۰۰ نفر از اندیشمندان و مقامات و شخصیت‌ها از ۵۴ کشور جهان در تاریخ ۱۸ و ۱۹ شهریور ۹۳ (برابر با ۹ و ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۴/ ۱۴ و ۱۵ ذی العقده ۱۴۳۵) برگزار شد. در بندهای بیانیه اختتامییه این اجلاس موضوع تشکیل اتحادیه علمای مقاومت ـ که هسته مرکزی آن در مالزی مصوب گردیده ـ مطرح و بر لزوم تقویت و حمایت از آن اتحادیه و پیوستن علما و شخصیت‌های اسلامی بر آن تأکید شد. شیخ ماهر حمود از علمای برجسته لبنان رئیس اتحادیه علمای مقاومت و آیت الله محسن اراکی نائب رئیس این اتحادیه هستند.

آخرین نشست اتحادیه جهانی علمای مقاومت در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۴ در تهران با حضور بیش از ۱۸۰ تن از شخصیتهای برجسته داخلی و خارجی در حاشیه بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران برگزار شد که در این نشست موضوعاتی همچون نقش علماء و اندیشمندان در وحدت کلمه مسلمین به عنوان واجب شرعی، نقش نخبگان در افشای پدیده تکفیر، ترور و جنایتهای گروههای تکفیری، نقش مقاومت اسلامی و در رأس آن حزب الله در تحقق پیروزی‌ها در فلسطین، لبنان و مقابله با توطئه‌های صهیونیستی _آمریکایی و اقدامات خصمانه استکبار جهانی، حمایت مطلق و مداوم مقام معظم رهبری «مد ظله العالی» از مقاومت و پایداری آن تا پیروزی نهایی بر صهیونیستهای متجاوز و تکفیری‌های تندرو و حامیان مستکبر آنان و فلسطین و مبانی ثابت آن و مسأله هتک حرمت مسجدالأقصی مورد بررسی قرار گرفت.

کمیته مساعی حمیده در جریان برگزاری بیست و ششمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی ۱۰-۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۱ (۱۵-۱۷ ربیع‌الأول ۱۴۳۴هـ الموافق ۲۷-۲۹ ینایر/کانون الثانی ۲۰۱۳) به درخواست شمار قابل توجهی از علماء و اندیشمندان شرکت‌کننده در اجلاس با هدف ارائه راهکار برای حل بحران‌های جهان اسلام تشکیل شد و این کمیته تاکنون چندین نشست برگزار کرده و در بسیاری از موضوعات و مسائل جهان اسلام حضوری فعال داشته است.

آخرین نشست کمیته مساعی حمیده نیز در تاریخ ۶ دی ماه ۱۳۹۴ در تهران با حضور بیش از ۲۰۰ تن از شخصیت‌های برجسته داخلی و خارجی حاضر در بیست و نهمین کنفرانس وحدت برگزار گردید که در این نشست موضوعاتی همچون اوضاع کنونی مسلمانان در کشورهای: نیجریه، فلسطین، عراق، سوریه، یمن، بحرین، مالی، میانمار، افغانستان، پاکستان و… و ارائه راه حل‌های مناسب جهت حل بحران‌های کنونی این کشورها از طریق کمیته‌های مساعی حمیده، تشکیل کمیته‌های ویژه برای انجام مطالبات میدانی در کشورهای فوق الذکر در دیدار با علما و رهبران فکری و سیاسی به منظور ایجاد راه‌حل‌های عملی برای بحران‌های موجود و مناقشه مسأله حج و فاجعه منا که منجر به شهادت هزاران زائر بیت الله حرام شد و ارائه راه حل های مناسب بر اساس مبانی اسلام و منافع امت مورد بررسی قرار گرفت