پس از اینکه شاه بحرین مدعی شد که در بحرین روزنامه نگار زندانی وجود ندارد رسانه های عربی و غربی به سرعت به این ادعا واکنش نشان دادند و آن را دروغ نامیدند.

به گزارش پرس شیعه؛ حمد بن عیسی آل خلیفه» حاکم بحرین برای فریب افکار عمومی در سخنانی به مناسبت روز جهانی رسانه که خبرگزاری رسمی این کشور آن را منتشر کرد، مدعی شد که در بحرین روزنامه نگار زندانی وجود ندارد!

پادشاه بحرین همچنین گفت: هیچ رسانه ای در این کشور باوجود نقض قانون اساسی در آزادی بیان تعطیل نشده است.

رسانه های عربی و غربی به سرعت به این ادعا واکنش نشان دادند و آن را دروغ گفتن به ملت بحرین دانستند که از سال ۲۰۱۱ به خاطر مطالبه حقوق بدیهی و قانونی خود در بحرانی مستمر به سر می برند.

این رسانه ها خاطرنشان کرده اند که خبرنگاران در این کشور کوچک در حوزه خلیج فارس بخاطر ایفای وظایف حرفه ای خود از جمله پوشش تحولات بحرین و بازداشت های ظالمانه و نقض حقوق و آزادی مردم این کشور توسط حاکمان به زندان افتاده و شکنجه شده اند.

به گزارش پایگاه خبری العهد، رسانه ها تاکید کرده اند که تعدادی از خبرنگاران و تصویربرداران از جمله فیصل هیات بازداشت شده و یا مجبور شده اند از ترس به خطر افتادن جانشان از جمله عادل مزروق، عباس بوصفوان، علی الدیری، حسین مرهون، عباس الجمری، محمد السواد و وفاء العم از بحرین فرار کنند.

خانم « نزیه سعید» از جمله خبرنگارانی و فعال در شبکه« فرانس ۲۴» و « رادیو مونت کارلو» به خاطر پوشش تظاهرات مسالمت آمیز مردم بحرین در فوریه سال ۲۰۱۱ بازداشت و زندانی شد.

در سال ۲۰۱۲، سازمان « خبرنگاران بدون مرز» اعلام کرد که ۱۸ خبرنگار و تصویربردار برای بازجوئی به دادگاه بحرین فراخوانده شده و بازداشت شده اند و ۳۶ مورد حمله نیروهای بحرینی علیه روزنامه نگاران ثبت شده است.

بحرین از میان ۱۸۰ کشور ، یکصد و شصت و سومین کشور جهان است که در سال ۲۰۱۵ به آزادی رسانه ها اعتراف کرده است. سازمان خبرنگاران بدون مرز بحرین را یکی از خطرناک ترین کشورها در زمینه آزادی رسانه ها اعلام کرده است.

در گزارش سالانه این سازمان آمده است که دستگاه امنیتی نظام پادشاهی حاکم در بحرین، روزنامه نگاران و کارکنان رسانه های این کشور را سرکوب کرده تا جائیکه این کشور به سانسور شده و زندانی و شکنجه کردن تعدادی از روزنامه گاران معروف است. این سازمان همچنین از سلب هویت برخی از روزنامه نگاران و خبرنگاران بحرینی توسط نظام بحرین انتقاد کرده است.

مقامات بحرینی تاکنون دو بار روزنامه بحرینی الوسط را به دلیل انتشار اخبار از واقعیت های این کشور ( آوریل ۲۰۱۱ و اوت ۲۰۱۵ ) تعطیل کرده اند.

العهد تاکید کرد که بحرین در زمینه احترام به آزادی بیان در مقایسه با کشورهای دیگر جایگاهش به شدت تنزل پیدا کرده است.