تبلیغات و حملات گسترده رسانه‌ ای آمریکا و همپیمانانش در خصوص حلب، بیانگر نگرانی جدی حامیان گروه‌های تروریستی درباره این شهر است.

به گزارش پرس شیعه؛ غالب قندیل مدیر مرکز پژوهشها و رسانه خاورمیانه در مطلبی نوشت، دروغ و سخنان جنون آمیز از ویژگی‌های آمریکا است، بنابراین آیا باید باور کنیم که واشنگتن به دنبال نابودی داعش است؟
وی افزود: واشنگتن داعش را از رحم القاعده در عراق به دنیا آورد؛ سران این گروه و اعضای ارشد آن در داخل زندانهای اشغالگران (آمریکایی) به وجود آمدند و به سازمان‌های اطلاعاتی عربستان و ترکیه واگذار شدند. همه نشانه‌ها حاکی از آن است که دولت‌های ترکیه و عربستان از این گروه پشتیبانی کرده‌اند.
غالب قندیل هدف آمریکا و همپیمانانش از ورود به مذاکرات را زمان خریدن برای گروه‌های مسلح دانست و خاطرنشان کرد: امپراطوری آمریکا، هنگامی‌که با یک فرایند سیاسی محدود موافقت می‌کند، در واقع برای حمایت از باندهای (مسلح) خود به عامل زمان تکیه کرده است.
وی افزود: آیا انسان عاقل باور می‌کند که اردوغان یا عادل الجبیر یا بن حمد آل‌ثانی یا پادشاه اردن به تنهایی و یا با اجماع یکدیگر تصمیم گرفتند که به آتش بس -که با تفاهم روسیه و آمریکا برقرار شده بود- پایان دهند و بدون اطلاع آمریکا و یا موافقت آن، سلاح و پول به سوریه بفرستند و گروه‌ها و مزدوران جنایتکار خود را برای حملات جدید اعزام کنند؟ درحالیکه همه این کشورها تحت فرمان آمریکا هستند.
قندیل تأکید کرد: آیا انسان عاقل باور می کند که جان کری از پذیرفتن مسؤولیت نقض آتش بس شانه خالی کرده و مدعی تلاش برای تثبیت آن است؟ آیا حملات تبلیغاتی و رسانه‌ای و شیون و زاری برای قربانیان حلب غافلگیر کننده نیست، درحالیکه مزدوران و تروریستها از سالها قبل در حال ارتکاب جنایت ضد اهالی این شهر و اطراف آن هستند؟ آیا این صحنه از ۵ سال قبل تا کنون تکراری نشده است؟
قندیل ادامه داد: بازی دوگانه آمریکا همچنان درحال تکرار است و این کشور تلاش می‌کند توازن درمیادین نبرد و فرسایش ارتش سوریه و همپیمانانش را بیازماید، و مانع هرگونه آمادگی برای آغاز نبرد سرنوشت ساز علیه جبهه النصره و داعش شود و از طرف دیگر خطوط ارتباطی با روسیه را تحت عنوان تثبیت آتش بس باز نگه دارد.
وی افزود: هدف اصلی آمریکا، جلوگیری از هرگونه حملات هجومی برای آزادسازی منطقه‌ بسیار مهم حلب در سوریه است، زیرا آزادسازی این منطقه به معنی شکسته شدن کمر توطئه خصمانه و زیر و رو شدن معادلات است. چرا که با توجه به اهمیت و وزن اقتصادی و سیاسی حلب و حومه آن، آزادسازی این منطقه به معنی نابودی کامل طرح تجزیه سوریه و قطع بازوهای اردوغان است.
قندیل تأکید کرد: آمریکا همچنان مصمم است که از باندهای تروریستی مانند “احرار الشام”، “جیش الاسلام” و باندهای ترکمان و گروه‌های مشابه آنها حمایت کند. نگرانی جان کری به خاطر قانع کردن عادل الجبیر و اردوغان درخصوص درخواست روسیه برای قرار دادن این گروه‌ها در فهرست سازمانهای تروریستی نیست، بلکه نگرانی او به خاطر تغییر معادلات در سوریه است. پیروزی ارتش سوریه و همپیمانانش در حلب زلزله‌ای سیاسی را در سوریه و کل منطقه به راه خواهد انداخت..