رسانه‌ های محلی کویت، از سرقت کابل‌ های تأمین برق سامانه ضد موشک پیشرفته پاتریوت در این کشور خبر دادند.

به گزارش پرس شیعه؛ برق این سامانه پاتریوت کویتی توسط ژنراتور تامین می شود و دزدان ناشناس کابل های برق آن را دزدیدند و به همین دلیل، برای مدتی باعث قطع برق این سامانه شد.
روزنامه “الرای” کویت به نقل از منابع آگاه وزارت آب و برق این کشور نوشت: این وزارتخانه پس از متوجه شدن سرقت، فورا به بازسازی خط برق اقدام کرد. هنوز وزارت دفاع کویت درباره این حادثه کم نظیر که برای یکی از مهمترین سامانه های نظامی اتفاق افتاده، اظهار نظر نکرده است.
سرقت کابل های برق در کویت امری رایج است و دولت این کشور در سال های گذشته نتوانسته با این پدیده که باعث هدر رفتن مقدار زیادی از اموال کویت می شود، مقابله کند.
وزارت آب و برق کویت سرگرم بررسی پروژه نصب دوربین برای کنترل خطوط برق از طریق رایانه به منظور ثبت چهره دزدها و هشدار در زمان وقوع سرقت است. همچنین این وزارتخانه اخیرا مناقصه ای برای نصب تیرهای برق فلزی به جای تیرهای چوبی مطرح کرده تا دزدها نتوانند آن را در مناطق دور از محله های مسکونی، خرد کرده و سرقت کنند.
ام‌آی‌ام-۱۰۴ پاتریوت یک سامانه پدافند هوایی ضدموشکی است که توانایی مقابله با موشک‌های بالستیک تاکتیکی، موشک‌های کروز و هواگردهای دشمن را در تمامی شرایط آب و هوایی و در هر ارتفاعی داراست. ویژگیهای کلیدی سامانه پاتریوت رادار مرکب چندکاره، هدایت تعقیب از طریق موشک و نرم‌افزار مدرن و همچنین عملکرد خودکار گسترده‌ است.
پاتریوت موشک ضد بالستیک نیروی زمینی ارتش آمریکاست و ماموریت اصلی آن دفاع در مقابل موشک‌های بالستیک است. طراحی این سیستم از سال ۱۹۶۹ و تولید آن از سال ۱۹۷۶ شروع شده و در سال ۱۹۸۱ وارد خدمت رسمی در ارتش آمریکا شد و جایگزین سیستم موشکی “هاوک” به عنوان سامانه دفاع هوایی تاکتیکی اصلی نیروی زمینی ایالات متحده شد.
پاتریوت توسط شرکت “ریتیون” در “ماساچوست” و شعبه موشک‌ها و کنترل آتش کمپانی “لاکهید مارتین” در “فلوریدا” ساخته شده‌ است.