وزیر اوقاف مصر از راه اندازی نزدیک به دو هزار مدرسه قرآنی در شش ماه با هدف آشنایی بیشتر مردم با قرآن و آموزه‌های آن خبر داد.

به گزارش پرس شیعه؛ محمد مختار جمعه وزیر اوقاف مصر در دیدار با طلّاب مبلّغ از آمادگی کامل اوقاف برای استقبال و بهره‌وری هرچه بهتر از ماه مبارک رمضان از طریق احیای شب‌های ماه مبارک و نیز برگزاری جلسات قرآنی شامل حفظ و قرائت در طول ماه رمضان خبر داد.

مختار جمعه با اشاره به مساله تشدید نظارت‌ها بر اماکن مذهبی و مدارس قرآنی گفت: در راستای اهتمام ویژه اوقاف به حفظ قرآن، ترویج آموزه‌های دینی، جلوگیری از افزایش خشونت و شستشوی مغزی جوانان از سوی افراط گرایان تعداد مدارس قرآنی در طی شش ماه از ۶۳۸ عدد به ۱۹۰۰ مدرسه رسیده است.

وی افزود: اوقاف اجازه فعالیت به تاجران دین را نمی‌دهد. هر معلم قرآنی علاوه بر آنکه باید از حافظان قرآن باشد حق اظهار نظر در مسائل سیاسی و یا گرایش به جریان خاصی را ندارد. هنگامی که آزمون حفظ را در برخی مدارس قرآنی برگزار کردیم برخی در امتحان نمره صفر دریافت کردند و این بدین معنا است که عده‌ای به دنبال گمراه ساختن جوانان از طریق ترویج افکار مسموم در مدارس قرآنی هستند.

وزیر اوقاف مصر با اشاره به جایگاه محوری مصر در منطقه و تلاش دشمنان برای فتنه انگیزی، وحدت و همدلی مردم را امری ضروری دانسته و خاطر نشان کرد: باید در برابر افکار انحرافی که به بهانه نواندیشی دینی و اندیشه تبلیغی اسلام در میان مردم ترویج می‌یابد ایستادگی کرد.

مختار جمعه با بیان اهمیت آگاهی بخشی به نسل جدید و مقابله فکری با اندیشه‌های افراطی با تمسک به رویکرد اعتدالی اسلام اظهار داشت: اسلام دین اعتدال و میانه‌روی در هر چیزی است. شریعت اسلامی همگان را به رعایت اعتدال و پرهیز از افراط و تفریط در تمامی سطوح حیات انسانی دعوت کرده است.

عالم اهل سنت مصر در پایان تصریح کرد: سنت نبوی اعتدال را از ارزش‌های نزدیک کننده انسان به پروردگار معرفی کرده است. با توجه به بحران کم آبی وظیفه ماست که ارزش ثروت‌های ملی خود را دانسته و در مصرف آب صرفه جویی کنیم.