رسانه های غربی اقدام روسیه در سیطره بر یک پایگاه سابق ناتو را محکوم کردند.

به گزارش پرس شیعه؛ پایگاه “اولافسون” یک پایگاه مخفی زیردریایی است که ناتو در سال ۱۹۶۷ برای مقابله با شوروی سابق در نروژ احداث کرده بود.

پایگاه خبری “روسیا الیوم” در گزارشی اعلام کرد که پس از پایان جنگ سرد و فرو پاشیدن اتحاد جماهیر شوروی، از میزان توجه به این پایگاه کاسته شد، زیرا حفظ آن مستلزم هزینه بسیار بود.

بر اساس این گزارش، این پایگاه درسال ۲۰۰۲ بسته شد و مسئولان نروژی سال ۲۰۰۹ تصمیم گرفتند که از آن رهایی یابند و به همین دلیل از ناتو خواستند که اجازه دهد آن را خصوصی کنند و این اقدام صورت گرفت؛ در نتیجه این پایگاه در مزایده ای به فروش رسید و مساله قابل توجه اینکه، همه این اتفاقات در دوران ” ینس استولتنبرگ” دبیر کل ناتو و زمانی بود که وی نخست وزیری نروژ را برعهده داشت؛ در سال ۲۰۱۲، “گونار ویلگیلمسین” بازرگان نروژی این پایگاه را خرید.

مجله آمریکایی “نیوزویک” درباره سرنوشت این پایگاه نوشت: “این پایگاه زیردریایی محرمانه نروژی به تملک روس ها درآمده است”.

روزنامه روسی “کومسومولسکایا برافدا” نیز در این خصوص نوشت: ویلگیلمسین قراردادی را با روس ها امضا کرده است، بدون اینکه به جزئیات آن بپردازد.

گزارش های رسانه ها درباره تملک این پایگاه نظامی سابق ناتو از سوی روسیه زمانی آغاز شد که کشتی های تحقیقاتی روسیه رفت وآمد به این پایگاه را آغاز کردند. تا دو سال پیش، کسی به کشتی های مذکور روسی که وارد این پایگاه می شدند، اهمیتی نمی داد اما پس از شروع بحران در اوکراین، تنش میان روسیه و ناتو بالا گرفت، این پایگاه مورد توجه همگان واقع شد.

گونار ویلگیلمسن در پاسخ به مسئولان نروژی گفته است که با روس ها قراردادی امضا کرده است، زیرا آن ها مبلغ خوبی را بابت خرید این پایگاه پرداخت می کنند؛ وی با استناد به مدارکی که داشت، ثابت کرد که تا حالا امری غیرقانونی صورت نگرفته است، حتی براساس اسناد ناتو که نشان می دهد، هیچ چیز باارزش یا محرمانه در این پایگاه وجود ندارد، اما وی درباره مفاد این قرارداد چیزی نگفت.

خبرها حاکی از آن است که مسئولان نروژی تلاش کرده اند که این پایگاه را بازپس بگیرند اما بعد از بررسی اسناد این معامله دریافته اند که در دادگاه ضرر خواهند کرد.