معاون پژوهش جامعه الزهرا (س) گفت: جشنواره پژوهشی بین المللی بانو امین، فرصت ارتقاء بخشی بیشتر به سطح پژوهشی بانوان را ایجاد کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ سیده سعیده غروی امروز در جشنواره پژوهشی بین المللی بانو امین طی سخنانی بیان کرد: پژوهش در جامعه‌الزهرا(س) با هدف توسعه و تعمیق پژوهش‌های دینی و پرورش استعدادها در رشته‌های تخصصی معارف اسلامی از سال ۱۳۸۰ بنیان‌گذاری شد و از سال ۱۳۸۴ با استقلال از معاونت آموزشی در سه عرصه آموزش پژوهشگر، اجرای طرح‌های پژوهشی و تدوین متون فعالیت می‌کند.

معاون پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) بیان کرد: فرهنگ سازی و ظرفیت‌سازی جهت نوآوری و حرکت به سوی تولید علوم دینی و انسانی، ایجاد فضای مناسب جهت حرکت پژوهشگران به سوی نوآوری و نظریه‌پردازی در حیطه علوم دینی، برگزاری کرسی های نظریه پردازی جهت بسط و تولید علوم دینی و زمینه‌سازی خلق آثار جدید و حمایت در جهت چاپ مقاله و کتاب از جمله اهداف این معاونت است.

وی گفت: بعد از برگزاری این جشنواره با شناسایی خلاهای موضوعات پژوهشی و آسیب های پژوهش را بررسی خواهیم کرد و کارگروه ها و نشست های تخصصی پژوهشی را در دستور کار قرار می دهیم.

غروی عنوان کرد: این جشنواره در جهت کشف استعدادهای علمی بانوان، تقویت و توسعه ظرفیت علمی آنان ایجاد شده تا مرجعیت علمی در هدایت آثار پژوهشی بانوان داشته باشیم.

معاون پژوهش جامعه الزهرا(سلام الله علیها) با اشاره به اطلاع رسانی جشنواره در دو بخش ملی و بین الملل، افزود: با ۳۰۰ مرکز حوزوی و دانشگاهی در خصوص این جشنواره ارتباط برقرار شده است، همچنین با ۹۰ کشور آسیایی و اروپایی تعامل لازم برقرار شد.

وی با بیان اینکه هزار و ۷۰۷ اثر به دبیر خانه همایش ارسال شده، افزود:۶۰ درصد شرکت کنندگان حوزوی ۱۲ درصد دانشگاهی، ۲۸ درصد حوزوی و دانشگاهی بوده اند.از میان شرکت کنندگان حوزوی ۲۲ درصد سطح چهار، ۴۱ درصد سطح سه و ۳۷ درصد در سطح ۲ بوده اند.

معاون پژوهش جامعه الزهرا(س) گفت: از میان پژوهشگران بین المللی ۴۵ درصد از افغانستان، ۱۹ درصد از عراق، ۱۳ درصد پاکستان، ۵ درصد اندونزی و باقی از سایر کشورها بوده اند.

وی عنوان کرد: از میان هزار و ۸۰۰ اثر ارسال شده هزار و ۷۰۷ اثر به ارزیابی رسیده و ۱۳۳ اثر نیز به ارزیابی تفصیلی رسید و به ۳۳ اثر تبدیل شد که ۱۴ اثر برتر شناسایی و ۱۹ اثر شایسته تقدیر شناخته شده اند.

غروی بیان کرد: با وجود این که بیشترین آثار ارسال شده به جشنواره در موضوع اخلاق و تربیت بوده؛ اما بیشترین برگزیده ها در آثار فلسفه بوده که ۲۰ درصد از برگزیدگان را تشکیل داده است.

وی در پایان گفت: پس از برگزاری جشنواره بانو امین با شناسایی پتانسیل بانوان و شناخت خلا ها در موضوعات پژوهشی و آسیب های پژوهش برنامه ریزی خوبی انجام خواهد شد.