نخست وزیر ترکیه روز گذشته در اظهار نظری جالب امکان حمله نظامی ترکیه به سوریه را توجیه پذیرخواند.

به گزارش پرس شیعه؛ نخست وزیر ترکیه روز گذشته ۱۴ اردیبهشت ماه در اظهار نظری جالب عنوان کرد: اگر ضرورت ایجاب کند نیروی زمینی خود را راهی سوریه می کنیم.

«داوود اغلو» که روز گذشته با شبکه “الجزیره” مصاحبه ای تلویزیونی داشت افزود: ما برای امنیت ترکیه حاضریم هرگونه عملی را انجام دهیم حتی اگر برای این مهم لازم باشد به خاک سوریه لشگر کشی کنیم که این مسئله فقط و فقط برای حفظ امنیت ترکیه در مقابل آفاتی همچون داعش است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی توجیه بخشیدن این عمل در سازمان های بین المللی تصریح کرد: در سازمان ملل متحد درگذشته تصمیماتی مبنی بر دفاع کشورها از تمامیت ارضی خود در برابر پدیده های شوم تروریستی اخذ شده که ما با استناد بر آن و برای دفاع از خاک ترکیه دست به این عمل خواهیم زد.

نخست وزیر ترکیه افزود: سوریه، سرزمین روس ها نیست و از آنجا که خود روس ها عضو سازمان ملل متحد هستند، ما هیچ گونه تنشی را با آنها خواستار نیستیم ولی لازم است بدانند که ترکیه همواره مورد تهدید گروه تروریستی داعش بوده است و برای دفاع از خود ملزم به انجام این حرکت است.

اغلو در مورد ادامه حمایتش از معارضین سوری گفت: ما دست از حمایت گروه های معارض معتدل سوری در نبرد با حکومت بشار اسد برنخواهیم داشت.

وی در پایان اظهار داشت: ترکیه همواره دنبال راهکاری سیاسی در سوریه بوده است اما هرگز مشروعیت حکومت بشار اسد را تایید نکرده و نخواهد کرد.