سمینار امام هفتم در یگ نگاه با حضور اساتید و مسئولین مراکز و دارالقرآن ها، اساتید دانشگاه، طلاب حوزه های علمیه و اقشار مختلف مردم، در دفتر شورای عالی قرآنی کابل در افغانستان برگزار شد.

به گزارش پرس شیعه؛ به مناسبت سالروز شهادت مظلومانه هفتمین ستاره درخشان امامت و ولایت حضرت امام موسی کاظم (ع) سمیناری تحت عنوان “امام هفتم در یک نگاه” با حضور اساتید و مسئولین مراکز و دارالقرآن ها، اساتید دانشگاه، طلاب حوزه های علمیه و اقشار مختلف مردم، در دفتر شورای عالی قرآنی کابل برگزار شد.

در این سمینار سخنرانان پیرامون ویژگی های شخصیتی امام موسی بن جعفر(ع) صحبت کرده و آن حضرت را اسوه صبر و استقامت در برابر سیلی از حوادث روزگار عنوان کردند.

«خانم حسینی» یکی از اساتید حوزه علمیه که در این سمینار صحبت می کرد گفت: امام موسی بن جعفر(ع) در برابر حکومت جور عباسی هرگز سر خم نکرد و با شجاعت و بی پروایی دست رد به سینه زر و زور زد و درس آزادی و آزاد منشی را برای مسلمانان جهان آموخت.

خانم حسینی علاوه کرد: در شرایطی که ملتهای مسلمان در آتش نفاق، جنگ و خشونت می سوزند، نیاز جدی به الگوگیری از روش و منش ائمه معصومین(ع) به خصوص امام موسی بن جعفر(ع) می باشد.

به گفته او، با در نظر داشت اینکه امام موسی بن جعفر(ع) دست باز برای مبارزه فرهنگی نداشت، اما در عین حال توانست جلو ترویج منش و رفتار جاهلی را از سوی خلفای عباسی بگیرد.

خانم حسینی اضافه کرد: امام در برابر رفتار انتقام جویانه حاکمان عباسی برای مسخ فرهنگ امت اسلامی روش مناسب و هماهنگ با اهداف رسالت را برگزید که یادآوری ویژگی های اخلاقی پیامبر(ص) بود و جلوه هایی از خصلت ها و معیارهای رسول خدا را متبلور می کرد.

به گفته این استاد حوزه علمیه، امروز نیز که رفتار جاهلی و خیانت به دین در حال گسترش است و دست های پیدا و پنهان کار می کند تا وحشیگری، خشونت و سفاکی را به اسلام نسبت دهند نیاز جدی به الوگیری از امام موسی کاظم و رفتار منطقی آن حضرت با جاهلان و دگم اندیشان عصر وی می باشد.

این فعال دینی همچنان گفت: امام کاظم(ع) با درک دقیق اوضاع سیاسی و اجتماعی، از رو به رو شدن مستقیم با دستگاه خلافت پرهیز می کرد تا از یکسو از اختلاف میان مسلمانان جلوگیری و گروه شیعه را تقویت کند و از طرف دیگر سوژه به دست جاهلان نیفتد و امام را به شورشگری متهم نسازند.

به گفته خانم حسینی، با وجود اینکه امام موسی کاظم(ع) فرصت کافی برای ساخت تشکیلات و جریان قوی شیعی نداشت اما در عین حال با امکانات در دست داشته ی اندک، همواره در صدد انسجام افراد نخبه، متعهد و اثرگذار در اوضاع سیاسی و اجتماعی بود.

به باور خانم حسینی، عمده دلیل ناهنجاریهای سیاسی و اجتماعی موجود در جهان اسلام بویژه افغانستان امروزه این است که مسلمانان در شناخت افراد متعهد و دلسوز عاجز هستند.

به گفته استاد حوزه علمیه، امام به ما می آموزد که تشخیص و انتخاب افراد برای مدیریت جامعه نقش حیاتی را در چگونگی زندگی افراد آن دارد، زیرا هرگاه انتخاب اول اشتباه باشد مردم روی آسایش و آرامش را ندیده و نباید منتظر نتیجه و ثمره خوب از آن بود.

«خانم حسن زاده» از دیگر سخنرانان این سمینار گفت: مردان الهی پیامبران و امامان معصوم(ع) و همچنین علمای راستین و دانشمندان متعهد در طول تاریخ برای زنده کردن ارزش های انسانی و اسلامی، همواره خود را سپر بلای فقرا قرار دادند و از جان خود برای حیات آبرومندانه مسلمانان مایه گذاشتند.

به گفته او، امام موسی بن جعفر(ع) در برابر مقتدرترین خلیفه عباسی(هارون الرشید) قرار داشت این در حالی بود که هارون به کسی فرصت نفس کشیدن نمی داد.

وی گفت: اما امام هیچگاه در قبال ظلم و ستمگری های خلیفه جور سکوت نکرد، تا مبادا این کناره گیری امام تایید وضع موجود و دستاویزی برای موضع گیریهای شکست خورده دنیا طلبان باشد.

به گفته خانم حسینی، استقامت امام موسی بن جعفر(ع) در آن جو خفقان و پر از اختناق درسی است برای نسل امروز مسلمانان به خصوص جوانان افغانستان که در برابر انواع مظالم و هجمه های بزرگ فرهنگی قرار دارند.

او در ادامه از جوانان به خصوص قشر تحصیل کرده کشور خواست که با پیروی از پیشوایان دین، تسلیم مشکلات روزگار نشوند و در حمایت از دین و ارزشهای اسلامی که امروزه نیاز جدی در افغانستان است دست بر ندارند.

به نقل از خبرگزاری اوای افغان در ادامه این سمینار، حجت الاسلام والمسلمین «عباس حسن زاده» رئیس شورای عالی قرآنی افغانستان در رابطه با زندگی سراسر معنوی و مبارزاتی و اجتماعی حضرت امام موسی کاظم (ع) صحبت کرد و گفت: امام موسی بن جعفر در جو بسیار اختناق و خفقان از سنت جدش رسول خدا حفاظت کرد و نگذاشت که دین بازیچه هوسبازان و دنیا طلبان قرار گیرد.

رئیس شورای عالی قرَآنی افغانستان گفت: امام موسی کاظم (ع) با رفتار و منش بسیار عالی و منطقی توانست در جامعه ی آن روز تحول و تغییرات معنوی ایجاد نماید و این مسئله قدمی شد در راه رشد و گسترش فرهنگ اسلام حقیقی در برابر خط باطل و انحرافی که در آن روز به وجود َآمده بود.

حسن زاده افزود: امامان معصوم (ع) هر کدام در دوره ی خویش توانستند کارهای بزرگی را انجام دهند که رفتارهای نیک آنان مایه ی خیر و برکت و همچنین الگوی ما مسلمانان است، اما امروز این وظیفه بدوش مسلمانان و پیروان آن بزرگواران است.

آقای حسن زاده در پایان گفت: امام موسی کاظم (ع) عبادت و تهجد، دعا و نیایش را با جهاد و مقاومت و سیاست عجین نمود و همواره مردم را از مدینه تا بغداد و تا درون زندان هارون هدایت کرد.