فقیهی با بیان این که نقش حضرت زهرا (س) در پیدایش و گسترش علوم اسلامی بسیار کلیدی و اساسی بوده است، گفت: باید محورهای فعالیت ایشان در این زمینه مورد بررسی دقیق محققان قرار گیرد.

به گزارش پرس شیعه؛ نفیسه فقیهی رییس کمیسیون بانوان کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در مراسم اختتامیه این کنگره که امروز در سالن همایش های مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شد، بخش های مختلف این کمیسیون را این گونه توصیف کرد: تبیین جایگاه علمی حضرت زهرا(س)، بررسی نقش بانوان خاندان اهل‌بیت(ع) در گسترش علوم اسلامی، تبیین نقش بانوان شیعه قرن سیزدهم و بررسی حوزه‌های فعالیت بانوان اندیشمند شیعه از شاخه هایی است که از سوی پژوهشگران کمیسیون بانوان مورد بررسی واقع شد.

وی ادامه داد: جالب توجه است که در این کنگره بین المللی عده ای از بانوان اندیشمند جهان اسلام حضور داشتند و بسیار محققانه مباحث را مورد بررسی قرار دادند.

فقیهی افزود: از میان ۱۰۹ مقاله ارائه شده به کمیسیون بانوان، ۲۹ مقاله برگزیده به چاپ رسید و هفت مقاله دیگر نیز در این کمیسیون مورد داوری قرار گرفت.

رئیس کمیسیون بانوان کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی با بیان این که ۲۹ مقاله برگزیده شده در این کمیسیون بسیار فاخر هستند، گفت: نقش علمی زنان شیعه، نقش حضرت زهرا(س) در پیدایش تمدن اسلامی، نقش اصحاب امیرالمومنین(ع) در توسعه علوم اسلامی و تاثیر حضور حضرت معصومه(س) در شهر مقدس قم از جمله مقالاتی است که داوران پس از بررسی های سرسختانه آن ها را برگزیدند.

وی تأکید کرد: باید دانست که نقش حضرت زهرا(س) در پیدایش و گسترش علوم اسلامی بسیار کلیدی و اساسی بوده است، بر این اساس باید محورهای ترویج ایشان مورد بررسی دقیق محققان قرار گیرد.

فقیهی یادآور شد: در نشست هایی که از سوی کمیسیون بانوان این کنگره برگزار شد سعی کردیم نقش حضرت زهرا(س) را در پیدایش و گسترش علوم اسلامی بررسی کنیم و به همین منظور محورهای نقش ایشان را در فقه، فلسفه، علم کلام، قرآن کریم و غیره مورد تحقیق قرار دهیم.