روزنامه انگلیسی ایندیپندنت طی مقاله ای طرح موسوم به چشم انداز عربستان ۲۰۳۰ را ماجراجویی جدید محمد بن سلمان دانست.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پایگاه النشره، روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» در مقاله منتشره خود طرح موسوم به «چشم انداز عربستان ۲۰۳۰» را در راستای تاکتیک های نمایشی این کشور برشمرده و آن را ماجراجویی جدید «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد سعودی می داند که مخاطره آن از ماجراجویی قبلی وی در یمن کمتر نیست.

بنا بر اعلام روزنامه ایندیپندنت آمارهایی که ذخایر نفتی عربستان را بالغ بر ۷۱۶ میلیارد بشکه اعلام کرده اند افسانه است و اصلاحاتی که از سوی محمد بن سلمان در «چشم انداز عربستان ۲۰۳۰» از جمله تاسیس صندوق سرمایه گذاری جهانی به ارزش دو تریلیون دلار و همچنین فروش سهام شرکت نفتی «ارامکو» مطرح شده است مدت ها قبل از موعد پایان این چشم انداز در سال ۲۰۳۰، فرو خواهد ریخت.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت تحلیلگران و کارشناسان حوزه نفت از سال ها پیش می گویند که ذخایر نفتی عربستان بسیار کمتر از آن است که این کشور درباره آن سخن می گوید و این امر در اسناد منتشره ویکیلیکس نیز آشکار شده است.

بر اساس این اسناد، سفارت آمریکا در ریاض به واشنگتن هشدار داده بود که ذخایر نفتی عربستان ۴۰ درصد کمتر از ذخایر مورد پیش بینی است. منبع این سند درز کرده نیز «سداد الحسینی» رئیس سابق شرکت نفتی ارامکو بود که بعدها عصبانیت خود را از دیپلمات های آمریکایی که این سند را منتشر کرده بودند ابراز کرده و مدعی شد که این اسناد حاوی اطلاعات نادرستی است.